Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Po 772/17
Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rennert Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Protokolant: sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...[ roku nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2014 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy [...] z dnia [...] r. o nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz [...] kwotę [...] ,- zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
S. E. P. M. Sp. z o. o. [...] stycznia 2014 r. złożyła deklarację na podatek od nieruchomości wraz z załącznikami [...] na rok 2014. Następnie, [...] lutego 2014 r Spółka złożyła korektę deklaracji, wskazując jej datę obowiązywania na dzień [...] stycznia 2014 r. Korektę uzasadniono zamiarem skorzystania ze zwolnienia w podatku od nieruchomości stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną do końca czerwca 2014 r. Jednocześnie Spółka złożyła druk [...], w którym całą zadeklarowaną powierzchnię budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - [...] m2 oraz wartość budowli - [...] zł, wykazała jako zwolnienie z podatku od nieruchomości na podstawie § 2 uchwały Nr [...] Rady Miasta i Gminy Wronki z [...] marca 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną.
Decyzją z [...] marca 2014 r., Burmistrz Miasta i Gminy W. umorzył postępowanie w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości oraz określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2014. Na skutek wniesionego odwołania, Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z [...] maja 2014 r. uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując, iż organ podatkowy pierwszej instancji powinien wszcząć z urzędu postępowanie i wydać decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w prawidłowej wysokości.