Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Ol 320/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant specjalista Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Wójt Gminy (organ I instancji) decyzją z dnia "[...]" odmówił M. K. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na K. K..

W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że z posiadanej dokumentacji wynika, że babcia skarżącego jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, jednak zgodnie z orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, co stanowi negatywną przesłankę do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Odwołanie od tej decyzji wniósł M. K..

W uzasadnieniu odwołania wskazał, że jest jedyną osobą, która opiekuje się niepełnosprawną w stopniu znacznym babcią i z tego tytułu zrezygnował z pracy w gospodarstwie rolnym, wydzierżawiając je. Babcia wymaga stałej pomocy osoby drugiej. Ma problemy ze wzrokiem, leczy się u wielu specjalistów, wymaga dowozu do placówek służby zdrowia, co on w pełni zabezpiecza. Mieszka z babcią od urodzenia, nie może podjąć żadnego zatrudnienia, ani też prowadzić gospodarstwa rolnego z powodu sprawowania opieki nad babcią. Dzieci babci mieszkają daleko od jej stałego miejsca zamieszkania, są w stałym zatrudnieniu, a wiek przedemerytalny nie pozwala im na rezygnację z pracy. Do odwołania skarżący dołączył oświadczenia dzieci K. K., w których oświadczają oni, że z uwagi na miejsce zamieszkania lub zatrudnienie nie mogą zajmować się swoją matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00