Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 lipca 2023 r., sygn. II SA/Łd 488/23

Pomoc społeczna

Dnia 12 lipca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Adamczewski Sędziowie Sędzia WSA Jarosław Czerw Asesor WSA Beata Czyżewska (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Marcelina Niewiadomska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2023 roku sprawy ze skargi J. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 13 marca 2023 roku znak: SKO.4114.84.2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę. dc

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 13 marca 2023 r. znak: SKO.4114.84.2023 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi, po rozpatrzeniu odwołania J.P., utrzymało w mocy decyzję Burmistrza J. z 30 stycznia 2023 r. nr MOPS.4143.5211.2.2023.ŚP w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Z akt sprawy wynika, że wnioskiem z 2 stycznia 2023 r. J.P. wystąpiła do Burmistrza J. o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania osobistej opieki nad teściową T.G.

Decyzją z 30 stycznia 2023 r. Burmistrz J. odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia, argumentując że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki nie powstała w okresie nie później niż do ukończenia 18. roku życia bądź w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyżej, nie później jednak niż do ukończenia 25. roku życia. Ponadto J.P., będąca synową osoby wymagającej opieki, nie należy do kręgu osób, które mogą się o powyższe świadczenie ubiegać.

W odwołaniu od powyższej decyzji J.P. stwierdziła, że świadczenie pielęgnacyjne może zostać przyznane także innym osobom niż spokrewnione w pierwszym stopniu, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu lub gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki. Na poparcie swojego stanowiska odwołująca powołała wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 2 lutego 2012 r. sygn. akt IV SA/Po 1292/11 i podkreśliła, że opiekuje się swoją teściową, która ma obecnie 86 lat i choruje na Alzheimera. Zamieszkuje z teściową w jednym domu od 37 lat. Obecnie teściowa nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, dlatego wnioskodawczyni była zmuszona do rezygnacji z pracy zawodowej. T.G. ma dwóch synów, którzy pracują zawodowo i nie są w stanie opiekować się swoją matką, stąd jest ona jedyną osobą, która faktycznie jest w stanie zapewnić opiekę teściowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00