Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 maja 2018 r., sygn. III SA/Wa 2877/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Olesińska, Sędziowie sędzia WSA Waldemar Śledzik (sprawozdawca), asesor WSA Agnieszka Wąsikowska, Protokolant referent stażysta Paweł Jastrzębski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 maja 2018 r. sprawy ze skargi J. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 kwietnia 2017 r. nr 1462-IPPB1.4511.91.2017.1.ES w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

J. K. (zwany dalej: "Skarżącym") zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem z dnia 7 lutego 2017 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty wynagrodzenia z tytułu zakazu konkurencji. W przedmiotowym wniosku Skarżący przedstawił opisany poniżej stan faktyczny.

Skarżący jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: "PIT"). Skarżący prowadzący działalność gospodarczą pod firmą "J. K." zawarł ze spółką będącą polskim rezydentem podatkowym (dalej jako: "Spółka") umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania (dalej jako: "Umowa" lub "Kontrakt Menadżerski"). Zgodnie z Umową, Skarżący objęty był zakazem konkurencji, obowiązującym przez okres dwunastu miesięcy od momentu wygaśnięciu Umowy (dalej jako: "Zakaz konkurencji"). Z tytułu objęcia Skarżącego Zakazem konkurencji, na podstawie Umowy, Spółka zobowiązała się płacić Skarżącemu 100% kwoty stałego miesięcznego wynagrodzenia podstawowego za każdy miesiąc objęcia Skarżącego Zakazem konkurencji.

W związku z rozwiązaniem Umowy, w 2016 r. i w 2017 r. Spółka wypłacała na rzecz Skarżącego wynagrodzenie z tytułu Zakazu konkurencji. Wynagrodzenie z tytułu Zakazu konkurencji było należne Skarżącemu nie na podstawie przepisów prawa o zakazie konkurencji, ale innej, tj. na podstawie wskazanego wyżej Kontraktu Menedżerskiego, stanowiącego umowę o charakterze cywilnoprawnym. W szczególności, podstawą do wypłacenia Skarżącemu wynagrodzenia z tytułu Zakazu konkurencji nie były przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 z późn. zm.) - zwanej dalej: "K.p.", ani ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1578 z późn. zm.) - zwanej dalej: "K.s.h."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00