Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 maja 2018 r., sygn. II SA/Po 202/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2018 r. sprawy ze sprzeciwu M. C. na od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2017 r. nr [...] w w przedmiocie warunków zabudowy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 100zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2017 r., [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpoznaniu odwołania M. C., uchyliło decyzję Prezydenta Miasta P. znak [...] z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, planowanej do realizacji na działce [...], arkusz mapy nr [...], obręb M., położonej w rejonie ul. [...] w P. i przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach.
Wnioskiem z dnia 13 listopada 2014 roku (złożonym 13 stycznia 2015 roku) M. C. wystąpił o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, planowanej do realizacji na działce [...], arkusz mapy nr [...], obręb M. w P..
Decyzją nr [...] Prezydent Miasta P., powołując się na art. 59 ust. 1 i 2 oraz art. 60 ust. 1 w zw. z art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 199) odmówił ustalenia warunków zabudowy. Na podstawie przeprowadzonej analizy urbanistycznej organ I instancji wskazał, że w obszarze analizowanym występuje głównie funkcja zieleni otwartej - tzn. tereny łąk, nieużytków rolnych, doliny strumieni. Organ podniósł, że inwestycja polegająca na wprowadzeniu zabudowy mieszkaniowej w miejscu istniejącego elementu systemu klinowo-pierścieniowego zieleni, nie stanowi kontynuacji funkcji podstawowej, występującej w obszarze analizowanym. Organ podkreślił przy tym, że sam fakt istnienia funkcji mieszkaniowej w wyznaczonym obszarze analizowanym, nie może prowadzić do wniosku, że każda działka znajdująca się na tym obszarze może być zabudowana taką funkcją. Ponadto podniesiono również, że wzdłuż drogi wewnętrznej, do której przylega omawiana działka, nie występuje żadna zabudowa pozwalająca na wyznaczenie nowej linii zabudowy w sposób zgodny z §4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto określono, że wskaźnik zabudowy został zaprojektowany na poziomie 27% i inwestycja nie kontynuuje średniej wielkości powierzchni zabudowy (ok. 18%). W konsekwencji organ uznał, że nie zostały spełnione warunki do wydania żądanej decyzji o warunkach zabudowy w zakresie funkcji linii zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki oraz cech zagospodarowania terenu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right