Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 maja 2018 r., sygn. I SA/Gl 1105/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 maja 2018 r. sprawy ze skargi B. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta W. z dnia [...] nr [...] 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2017. 201 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez pana B. R. (dalej podatnik lub strona) od decyzji Prezydenta Miasta W. (dalej organ podatkowy) z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2013 w kwocie [...] zł, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej Kolegium lub SKO) utrzymało w mocy decyzję organu podatkowego.

Uzasadniając rozstrzygnięcie SKO wskazało na podstawę prawną ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości powołując stosowne przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. 2014. 849 ze zm., dalej ustawa podatkowa), w brzmieniu obowiązującym w badanym roku podatkowym, w tym art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 i ust. 4 tej ustawy oraz art. 46 § 1 k.c., art. 20 ust. 1 pkt 1 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. 2016. 1629 ze zm.). Podniosło, że zgodnie z danymi wynikającymi z ewidencji gruntów i budynków oraz treści księgi wieczystej o numerze [...], podatnik jest właścicielem działki o numerze geod. [...] o powierzchni [...] ha sklasyfikowanej w ewidencji gruntów i budynków jako Tr. Strona nabyła prawo własności tej nieruchomości z dniem 4 listopada 1971 r. na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w W. z dnia 31 stycznia 2002 r. Kolegium podało, że podatnik w piśmie z dnia 11 sierpnia 2016 r. stwierdził, iż sporna działka została wywłaszczona decyzją z dnia 19 stycznia 1988 r. nr [...]. Organ podatkowy, po wszczęciu postępowania w przedmiocie ustalenia wysokości przedmiotowego zobowiązania za lata 2011-2016, zwrócił się do Wydziału Inwestycji, Architektury i Geodezji o udzielenie wyjaśnień w sprawie spornej działki uzyskując informację, że prawo własności tej działki nie przeszło na Skarb Państwa z uwagi na nieuregulowany stan prawny. Ponadto organ podatkowy zwrócił się do Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego o udostępnienie akt sprawy dotyczących sposobu zakończenia postępowania wywłaszczeniowego. W odpowiedzi poinformowano, że wydział posiada jedynie kserokopię decyzji wywłaszczeniowej. Starosta W. poinformował organ podatkowy, że przeprowadzono postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego ustalono, że podatnik nabył prawo własności spornej nieruchomości na podstawie postanowienia sądowego, oraz że brak jest akt sprawy o jej wywłaszczeniu, a nadto że na podstawie kserokopii decyzji wywłaszczeniowej nie dokonano zmiany w zapisie treści księgi wieczystej.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00