Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Rz 223/18

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz / spr./ Sędziowie WSA Małgorzata Niedobylska WSA Kazimierz Włoch Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi "A" S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości na 2013 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Rz 223/18

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2017r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze. (dalej: SKO) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] sierpnia 2017r., nr [...], w sprawie określenia "A" S.A. w W. (dalej: spółka/skarżąca) wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za okres od 1 stycznia 2013r. do dnia 31 grudnia 2013r. w kwocie 12.316,00 zł.

Z uzasadnienia decyzji SKO oraz akt sprawy wynika, że na dzień 1 stycznia 2013r. spółka była właścicielem 46 położonych w R., wolnostojących tablic reklamowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, o łącznej wartości początkowej 661 083,24 zł. Organ I instancji uznał, że wszystkie zadeklarowane przez spółkę tablice reklamowe stanowią budowle w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 716 ze zm. - dalej: u.p.o.l.) - niezależnie od konstrukcji tablic są one obiektami trwale związanymi z gruntem, a każda z nich posiada fundament w postaci stopy fundamentowej lub balastu fundamentowego. W związku z powyższym organ I instancji, opisaną na wstępie decyzją, określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego.

W odwołaniu spółka zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego oraz procesowego poprzez zaniechanie dopuszczenia dowodu z opinii biegłego oraz z oględzin konstrukcji tablic reklamowych, a także dokonanie dowolnej oceny dowodów przejawiającej się w nieuwzględnieniu faktu, że tablice reklamowe nie są trwale związane z gruntem, wobec czego nie stanowią budowli podlegających opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00