Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 marca 2018 r., sygn. IV SA/Gl 41/18

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędzia WSA Bożena Miliczek-Ciszewska, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2018 r. sprawy ze skargi B. O. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. odmówił stwierdzenia u B.O. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy: zespół cieśni w obrębie nadgarstka wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 869, powoływanego dalej w skrócie jako: "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r."), w oparciu o postępowanie wyjaśniające narażenie zawodowe, oraz orzeczenia lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach Poradnia Chorób Zawodowych w Sosnowcu (dalej: "WOMP") nr [...] z dnia [...]r. oraz Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (dalej: "IMPiZŚ") nr [...] z dnia [...]r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła B.O. nie zgadzając się z rozpoznaniem u niej przez jednostki orzecznicze zespołu cieśni nadgarstka tylko po stronie lewej oraz stwierdzeniem że schorzenie nie może być skutkiem pracy wykonywanej w zawodzie fryzjera. Zaznaczyła, że zdiagnozowano u niej zespół cieśni nadgarstka obu rąk, co potwierdza wynik badania EMG z dnia 23.11.2016 r. Od 1975 roku, z kilkuletnią przerwą, wykonuje zwód fryzjera przy czym od 1996 roku nieprzerwanie do czasu, aż stan zdrowia uniemożliwił jej pracę. Od około 4 lat pojawiły się u niej dolegliwości, głównie dotyczące rąk oraz kręgosłupa (opisane szczegółowo w orzeczeniach). Na skutek występujących dolegliwości przebywała kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim (od listopada 2014 r. do kwietnia 2015 r.), a następnie otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne z ZUS (do kwietnia 2016 r.). Od maja do sierpnia 2016 r. wróciła do wykonywania zawodu jednakże na skutek nadal utrzymujących się dolegliwości, nie była w stanie wykonywać pracy i przebywa aktualnie na L-4. Najważniejszą jej zdaniem przyczyną niezdolności do pracy jest zdiagnozowany zespół cieśni nadgarstka obu rąk. Nie jest bowiem prawdą, abym to schorzenie miała jedynie w lewej ręce. Niezależnie od powyższego nie zgadza się ze stwierdzeniem, że stwierdzona cieśń nadgarstka w lewej dłoni, nie może być skutkiem wykonywanej przez nią pracy. Faktycznie jest osobą praworęczną jednakże jako fryzjer wykonuje czynności obiema rękami, np. lewą m.in. przytrzymuje włosy, wałki, grzebień itd., bowiem niezbędne są dwie ręce. Z tego powodu stwierdzenie dolegliwości nawet w jednej z rąk i to nie tej dominującej, znacząco obniża zdolność do wykonywania pracy fryzjerki. Poza tym ręka lewa, jako "słabsza", przy występującym obciążeniu, szybciej ulega zmęczeniu przez co jest bardziej podatna na wszelkie urazy i deformacje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00