Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 lutego 2018 r., sygn. I SA/Wr 1063/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant sekretarz sądowy Magdalena Dworszczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi "A" S. A. z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. z dnia [...] 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2013 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w J. na rzecz skarżącej "A" S.A. z/s w P. 7.199 zł (siedem tysięcy sto dziewięćdziesiąt dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w J. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta J. z [...] 2016 r., określającą spółce "A" S.A. z/s w P. podatek od nieruchomości za 2013 r.

Jak wynikało z akt sprawy skarżąca od lipca 2007 r. jest użytkownikiem wieczystym gruntów i właścicielem posadowionych na nich budynków i budowli położonych w J. przy ul. W. [...] (dawna fabryka papieru). W opinii organu I instancji, wyrażonej w powołanej decyzji, ww. nieruchomości będące w posiadaniu przedsiębiorcy winny podlegać opodatkowaniu wg stawki właściwej dla obiektów związanych z działalnością gospodarczą. Uzasadniając podjęte rozstrzygniecie organ podatkowy wykluczył istnienie względów technicznych w odniesieniu do objętych decyzją nieruchomości (gruntów, budynków i budowli). Powołując się na przepis art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 ze zm., dalej u.p.o.l.) organ podatkowy wskazał, że istnienie względów technicznych uniemożliwiających eksploatację obiektów budowlanych musi mieć charakter trwały i niezależny od podatnika, ponadto nie mieszczą się w tym zakresie przyczyny finansowe czy ekonomiczne. Z tych względów organ podatkowy uznał, że podnoszone przez stronę okoliczności faktyczne dotyczące gruntów - takie jak zagrożenie powodzią, porośnięcie gruntu roślinnością, jego specyficzne ukształtowanie - nie stanowią względów technicznych, o których mowa w powołanym przepisie. Podobna ocena dotyczyła budynków. Z zakresu opodatkowania organ podatkowy wyłączył budynek kotłowni gazowej, który nie spełniał definicji budynku, gdyż nie posiadał dachu. W odniesieniu do pozostałych budynków organ podatkowy wskazał, że ich obecny (istniejący w 2013 r.) stan techniczny jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, w tym zaniechań spółki, która nie czyniąc jakichkolwiek nakładów na nieruchomość (remontów i konserwacji) pogłębiła degradację obiektów. Z operatu szacunkowego przedłożonego przez spółkę nie wynika, aby którykolwiek z obiektów z uwagi na zły stan techniczny koniecznie wymagał rozbiórki - w odniesieniu do kilku budynków pada jedynie stwierdzenie, iż "zaleca się dokonanie jego rozbiórki". Tylko jeden obiekt nie jest zdatny do prowadzenia działalności gospodarczej (wyłączony przez organ podatkowy spod opodatkowania). W odniesieniu do pozostałych ośmiu obiektów organ podatkowy stwierdził brak cechy trwałości, która pozwalałby uznać, że obiekty te nie są i nie będą zdatne do gospodarczego wykorzystania ze względów technicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00