Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 lutego 2018 r., sygn. I SA/Wr 1235/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Henryka Łysikowska, Sędziowie sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lutego 2018 roku sprawy ze skargi Gminy W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 26 czerwca 2017 r. Gmina W. (dalej Wnioskodawca Strona) zwróciła się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
We wniosku podała, że od 1 kwietnia 2016 r. Gmina samodzielnie wykonuje zadania własne w zakresie gospodarki wodnokanalizacyjnej przy pomocy posiadanej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
W strukturze organizacyjnej Gminy występują jednostki organizacyjne mające status jednostek budżetowych:
Gimnazjum,
Szkoła Podstawowa,
Gminne Przedszkole,
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
Żłobek.
(dalej łącznie: jednostki budżetowe). Co do zasady, jednostki budżetowe Gminy realizują zadania z zakresu zadań publicznoprawnych, tj. w szczególności Szkoła Podstawowa, Gminne Przedszkole oraz do 31 sierpnia 2017 r. Gimnazjum, a od 1 września 2017 r. Szkoła Podstawowa realizują/ realizować będą zadania Gminy w zakresie edukacji, opieki i wychowania, natomiast Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania Gminy w zakresie opieki społecznej.
Niemniej jednak, jednostki te mogą wykonywać również czynności mieszczące się w zakresie działalności gospodarczej, tj. przykładowo Gminne Przedszkole dokonuje sprzedaży posiłków na rzecz uczniów szkoły i kadry pedagogicznej oraz świadczy usługi opieki nad dziećmi przedszkolnymi w czasie wykraczającym poza minimum programowe, natomiast Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej świadczy usługi opiekuńcze. Gmina wskazuje, iż są to jedynie przykładowe czynności wykonywane przez jednostki budżetowe, które, zdaniem Gminy, mieszczą się w zakresie działalności gospodarczej. Gmina nie wyklucza, iż jednostki te mogą wykonywać w przyszłości inne czynności mieszczące się w zakresie działalności gospodarczej.