Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. I SA/Wr 1159/17

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Sędziowie: sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, sędzia WSA Piotr Kieres, Protokolant: starszy sekretarz sądowy Barbara Głowaczewska, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 8 lutego 2018 r. sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą we W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we W. z dnia 15 września 2017 r. nr [...] w przedmiocie określenia przybliżonej kwoty podatku od towarów i usług podlegającego zapłacie za poszczególne miesiące od stycznia do maja 2015 r., określenia odsetek za zwłokę oraz zabezpieczenia tych należności. oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z 28 czerwca 2017 r. nr [...] określającą A. spółce z o.o. z siedzibą we W. przybliżoną kwotę podatku od towarów i usług podlegającego zapłacie, na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm. - dalej: u.p.t.u.), za miesiące od stycznia do maja 2015 r., przybliżoną kwotę odsetek za zwłokę od tych zobowiązań naliczonych na dzień 28 czerwca 2017 r. (tj. na dzień wydania decyzji przez organ pierwszej instancji) oraz orzekającą o zabezpieczeniu zapłaty wskazanych kwot.

Z akt sprawy wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. wszczął kontrolnę podatkową wobec A. spółce z o.o. z siedzibą we W. (dalej: Spółka, Skarżąca) w zakresie prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2015 r. w dniu 25 września 2015 r. i za styczeń, luty, marzec 2015 r. w dniu 19 listopada 2015 r. W toku tych kontroli, z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości w rozliczeniu podatku od towarów i usług, organ I instancji określił Spółce ww. decyzją przybliżone kwoty podatku od towarów i usług podlegającego zapłacie, na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u., za miesiące od stycznia do maja 2015 r. w łącznej kwocie 2.386.956 zł oraz odsetki za zwłokę od tych zobowiązań w łącznej kwocie 413.164 zł i orzekł o zabezpieczeniu tych zobowiązań wraz z odsetkami za zwłokę na majątku Spółki, powołując jako podstawę prawną przepisy art. 33 § 1, § 2 pkt 2, § 3 i § 4 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 - dalej: O.p.). Z uzasadnienia decyzji wynika, że Spółka w okresie objętym kontrolą pośredniczyła m in. w obrocie olejem rzepakowym. Olej ten, jak wynika z ewidencji i faktur, nabywała od B. spółki z o.o. zs. w W. i sprzedawała do trzech firm: C. sp. z o.o. C., O., Transport Krajowy i Zagraniczny D. D. sp. jawna S., O. oraz do E. s.r.o. B., S. (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - dalej: WDT). Z materiału dowodowego zebranego w toku postępowań prowadzonych wobec ww. podmiotów mających siedzibę w Polsce ustalono, że B. spółka z o.o., jedyny dostawca oleju rzepakowego do Spółki, nabywała ten towar w okresie styczeń - marzec 2015 r. od F. sp. z o.o. zs. w W., a w kolejnych miesiącach od G. sp. z o.o. zs. w W., które towar ten nabywały od E. s.r.o. B., S.. Z ustaleń dokonanych w ramach innych postępowań wynika też, że C. sp. z o.o. i Transport Krajowy i Zagraniczny D. D. sp. jawna S., O. nabyty od Spółki towar dostarczały (WDT) do E. s.r.o. B.. Uwzględniając te ustalenia, organ I instancji stwierdził, że Spółka, wystawiając faktury dokumentujące sprzedaż oleju rzepakowego, potwierdzała fikcyjne transakcje. Nie istniał bowiem rzeczywisty obrót tym towarem, a Spółka uczestniczyła w oszustwie karuzelowym. W decyzji wskazano zakwestionowane faktury wystawione przez Spółkę na sprzedaż oleju rzepakowego. Ponieważ faktury te nie dokumentowały faktycznych transakcji określono, na podstawie art. 108 ust. 1 u.p.t.u., przybliżone kwoty podatku od towarów i usług podlegające zapłacie. Dotyczyło to faktur wystawionych na rzecz podmiotów polskich. Wyliczono też odsetki za zwłokę od przybliżonych kwot zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00