Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 877/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Szymanowicz- Nowak, Protokolant Sekretarz sądowy Karolina Kaca, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2018 r. w Radomiu sprawy ze skargi E. W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wszystkie okresy rozliczeniowe 2014 roku 1) uchyla zaskarżoną decyzję w całości; 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz skarżącej E.W. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Decyzją z [...] września 2017 r., po rozpatrzeniu odwołania E. W. (dalej: "skarżąca"), Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w W. (dalej: "organ odwoławczy", "DIAS" lub "Dyrektor IAS") utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w R. (dalej: "NUS", "Naczelnik US" lub "organ I instancji") z [...] czerwca 2017 r. Przedmiotem tych decyzji było określenie skarżącej zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług za wszystkie kwartały 2014 r. (I - IV). Jako podstawę prawną swojej decyzji Dyrektor IAS wskazał między innymi przepisy

art. 86 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.; dalej: "ustawa o VAT" lub "uptu"), a także art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.; dalej: "Op").

2. Stan faktyczny.

2.1. Naczelnik US ustalił, że skarżąca prowadziła w kontrolowanym okresie działalność gospodarczą (W. E. Firma "E." - sprzedaż artykułów spożywczych i przemysłowych w sklepie, stacji LPG, wynajem lokali na biura, magazynów i miejsca lokalu pod automaty) jako czynny podatnik VAT. Bezpodstawnie odliczała podatek naliczony wynikający z faktur VAT, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych (zakup usług budowlanych i wykończeniowych oraz towarów, tj. materiałów). Sporne faktury zostały wystawione dla skarżącej przez M. K. w imieniu S. Sp. z o. o. z siedzibą w W.. W rozliczeniu za IV kwartał 2014 r. skarżąca zawyżyła nadto podatek naliczony uwzględniając jego wartość z faktur dokumentujących zakupy towarów na jej prywatne potrzeby (faktury VAT wystawione przez PHU M. T. K. oraz przez J. [...] M., J. S.). Naczelnik US nie dostrzegł po stronie skarżącej tzw. dobrej wiary w relacjach z S. Sp. z o. o. w spornym zakresie. Decyzją z [...] czerwca 2017 r. odmówił zatem skarżącej prawa do odliczenia podatku naliczonego wskazanego w treści faktur VAT wystawionych przez S. Sp. z o. o. Skorygował także inne, bezsporne uchybienia skarżącej, dotyczące ewidencjonowania w rejestrach VAT poszczególnych zdarzeń gospodarczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00