Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 lutego 2018 r., sygn. I SA/Po 3/18

Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie

 

Dnia 07 lutego 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agata Pasternak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 07 lutego 2018 roku sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2011 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy i Miasta [...] z dnia [...], nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Burmistrz Gminy i Miasta K. decyzją z dnia 24 czerwca 2014 r., nr [...] - wydaną w wyniku ponownego rozpoznania sprawy - określił X. sp. z o.o. (dalej zwanej również skarżąca lub spółką) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r.

W dniu 31 grudnia 2012 r. do organu I instancji wpłynął wniosek skarżącej o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za lata 2007-2012. Do wniosku dołączono korekty deklaracji podatkowych za wskazane lata. W korekcie deklaracji za 2011 r. dokonano obniżenia wartości budowli o kwotę [...]zł. Uzasadniając wniosek o stwierdzenie nadpłaty podano, że skarżąca nieprawidłowo zadeklarowała do opodatkowania urządzenia, które nie stanowią obiektu budowlanego lub obiekt budowlany będzie stanowić wyłącznie ich część. Chodzi tu o kontenerowe stacje redukcyjno-pomiarowe i punkty redukcyjno-pomiarowe gazu. Obliczając wartość budowli uwzględniono zarówno wartość obudowy, fundamentów jak i obiektów znajdujących się wewnątrz. Zdaniem spółki tylko fundament i obudowa stacji redukcyjno-pomiarowych i punktów pomiarowych jako elementy trwale związane z gruntem objęte są podatkiem od nieruchomości. Urządzenia stacji redukcyjno-pomiarowych, jako niepowstające w procesie budowlanym, nie są związane trwale z gruntem, nie są obiektami budowlanymi i tym samym nie są przedmiotem opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00