Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 września 2017 r., sygn. I SA/Po 667/17
Podatek od nieruchomości; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2017r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008r. I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy z dnia [...] nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej spółki kwotę [...] zł ( [...] złotych 00/100 ) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Burmistrz Miasta i Gminy W. decyzją z dnia 15 lutego 2013 r., nr [...] określił X. sp. z o.o. (dalej zwanej również spółką lub skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. na kwotę [...]zł.
Organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 27 grudnia 2012 r. skarżąca wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości. Wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty złożono skorygowaną deklarację na podatek od nieruchomości. Z uzasadnienia wniosku wynikało, że w ocenie spółki opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały wyłącznie fundamenty, na których zostały posadowione urządzenia stacji redukcyjno-pomiarowej gazu oraz obudowa (kontener) jeżeli jest trwale związany z fundamentem. W odniesieniu do urządzeń technicznych stacji redukcyjno-pomiarowych wskazano, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegać będzie jedynie część budowlana. Z uwagi na powyższe wartość urządzeń zlokalizowanych w stacjach redukcyjno-pomiarowych nie powinna być uwzględniona do opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Opodatkowaniu powinny podlegać wyłącznie części budowlane tych urządzeń.