Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. III SA/Gd 865/17
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Felicja Kajut, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lutego 2018 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia 10 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 10 lipca 2017 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia 18 maja 2017 r., którą organ odmówił M. J. przyznania zasiłku celowego.
W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia 18 maja 2017 r. (nr [...]) Prezydent Miasta - działając na podstawie art. 3 ust. 4, art. 7, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 39 i art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 930 ze zm. - dalej "u.p.s."), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1058) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 23), po ponownym rozpatrzeniu wniosku z dnia 4 stycznia 2017 r. - odmówił M. J. przyznania zasiłku celowego na ogrzewanie mieszkania, instalację grzewczą, remont mieszkania, zakup energii i leków.
W uzasadnieniu organ wskazał, że po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w dniu 10 stycznia 2017 r. M. J. (dalej: "strona", "skarżąca") otrzymała pomoc finansową w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności w wys. 200 zł. Strona odwołała się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło decyzję organu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Ponownie analizując sytuację w trakcie wywiadu środowiskowego przeprowadzonego w dniu 20 kwietnia 2017 r. strona napisała, że prosi o obiady abonamentowe, do czego MOPR przychylił się i otrzymała ona oczekiwaną pomoc. Również podniosła, że piece akumulacyjne w jej mieszkaniu nie działają od 2001 r. i oczekuje prawidłowej instalacji grzewczej. Potrzebuje remontu mieszkania oraz środków na zakup energii i leków. W trakcie wywiadu środowiskowego wzięto pod uwagę wydatki strony, jakie ponosi na ogrzanie mieszkania, wody oraz leki, pomimo że nie udokumentowała ponoszonych kosztów. Wskazano, że biorąc pod uwagę okres zimowy inną decyzją przyznano stronie kwotę 200 zł na zakup żywności. Ustalono również, że ponoszenie kosztów bieżących następuje z otrzymywanego zasiłku stałego, a koszty mieszkaniowe są pokrywane w całości z dodatku mieszkaniowego. Otrzymywana pomoc w formie finansowej zapewnia zabezpieczenie niezbędnych potrzeb strony.