Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Sz 1077/17

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., nr [...], Prezydent Miasta S. orzekł, na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4, ust. 1c i 1d i 1e ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r., poz. 978), o zatrzymaniu R. B. prawa jazdy kat. [...] na okres 3 miesięcy, licząc od dnia zatrzymania prawa jazdy przez funkcjonariusza Policji, tj. od dnia [...] r. do dnia [...] r. Decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu decyzji organ ustalił, że w dniu [...] r. wpłynęło z Komisariatu Policji S.-D. zawiadomienie, iż w dniu [...] r. o godzinie 20:56 funkcjonariusz Policji zatrzymał do kontroli pojazd marki [...] o nr rej. [...], poruszający się na ul. [...] w S.. Powodem kontroli było przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 57 km/h w terenie zabudowanym. Kierującym pojazdem okazał się R. B.. Pomiar prędkości został wykonany przyrządem Videorapid 2A ze świadectwem legalizacji ważnym do dnia 30 września 2017 r. Z uwagi na popełnienie wykroczenia o którym mowa w art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy. W dniu 26 kwietnia 2017 r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie zatrzymania prawa jazdy. W dniu 17 maja 2017 r. R. B. złożył wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego oraz o zawieszenie postępowania, które organ oddalił postanowieniami wydanymi w tym samym dniu. Zawiadomieniem z dnia 18 maja 2017 r. strona została powiadomiona o możliwości zapoznania się z aktami sprawy. Ponieważ kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, wydanie decyzji na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami było zasadne. Art. 102 ust. 1c tej ustawy nakazuje nadanie takiej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników dróg, przez niezwłoczne wyeliminowanie z ruchu kierującego karygodnie naruszającego przepisy ruchu drogowego. Decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy ma charakter związany, oznacza to, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje nakazem zatrzymania prawa jazdy, a obowiązkiem starosty jest wydanie decyzji administracyjnej w tym przedmiocie. Starosta jest przy tym związany domniemaniem prawdziwości informacji zawartych w dokumencie urzędowym, jakim jest informacja Policji. Organ wydający decyzję jest związany informacją uzyskaną od organu kontroli ruchu drogowego, nie ma możliwości prowadzenia postępowania w celu ustalenia prawidłowości ustaleń dokonanych przez organ kontroli ruchu drogowego. Dokonanie oceny prawidłowości tych ustaleń może nastąpić w odrębnym postępowaniu, niezależnym od tego prowadzonego przez starostę. Po otrzymaniu informacji o popełnieniu naruszenia starosta jest zobowiązany wydać decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00