Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Po 777/17
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak Sędziowie Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi S. D. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] r. nr [...], znak [...], II. zasądza od [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...], działając na podstawie art. 49b ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.; dalej: "Pr. bud.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.; dalej: "K.p.a."), w dniu [...] r. wydał decyzję o nr [...] ([...]), w której nakazał inwestorowi S. D. oraz właścicielowi działki J. D. rozbiórkę magazynu oleju opałowego (o wym. 3,52 x 1,52 m i wys. 2,26 - 2,60 m), zlokalizowanego na działce nr [...], przy ul. [...] w [...]
W uzasadnieniu organ I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania i wyjaśnił, że w dniach [...] i [...] r. pracownicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w [...] przeprowadzili kontrole na działce nr [...] w [...]. W ich wyniku ustalono m.in., że na przedmiotowej nieruchomości zlokalizowany jest budynek o konstrukcji tradycyjnej, murowany, z dachem o konstrukcji drewnianej, pokrytym dachówką ceramiczną. Budynek posiada wymiary ca 3,52 x 1,52 m i wys. 2,26 - 2,60 m i jest zlokalizowany przy granicy z działką sąsiednią nr [...] i w odległości 0,71 m od granicy z działkami nr [...] i [...]. Wewnątrz obiektu znajdują się 4 zbiorniki PCV po 1000 litrów oleju opałowego, niezbędnego dla funkcjonowania kotłowni, zlokalizowanej w sąsiednim budynku gospodarczym, gdzie znajduje się piec na paliwo olejowe. Budynek jest połączony instalacyjnie z kotłownią, do której dostarcza paliwo. Obecny w trakcie czynności kontrolnych S. D. oświadczył, że jest inwestorem tego obiektu. Jednocześnie nie wskazał daty budowy magazynu na olej opałowy i nie przedłożył dokumentów potwierdzający legalność budowy tego obiektu, a także odmówił podpisania protokołu z kontroli z dnia [...] r.