Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 23 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Ol 893/17

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi W.D. na uchwałę Rady Gminy z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu "[...]", Gmina "[...]" oddala skargę.

Uzasadnienie

W dnia 28 maja 2013 r. Rada Gminy Gietrzwałd podjęła uchwałę nr XXXIII/327/2013 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębu Biesal, gmina Gietrzwałd.

"[...]" (dalej jako: "skarżący") wezwał Radę Gminy do usunięcia naruszenia prawa, zarzucając, że uchwalony plan miejscowy jest niezgodny z ustaleniami zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gietrzwałd i został uchwalony z przekroczeniem władztwa planistycznego, a ustalenia w nim zatarte naruszają ład przestrzenny. Stwierdził też, że w kwestionowanym planie zaakceptowano stan faktyczny rażąco naruszający prawo. W ocenie skarżącego, akt ten został uchwalony z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi skarżącego na powyższą uchwałę, wyrokiem z dnia 14 października 2014 r., sygn. akt

II SA/Ol 684/14, stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały; orzekł, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu i zasądził od Wójta Gminy na rzecz skarżącego kwotę 300 zł, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Przeprowadzona przez Sąd kontrola zaskarżonej uchwały wykazała bowiem brak zgodności ustaleń planu miejscowego z postanowieniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gietrzwałd, stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały nr IX/67/2011 z dnia 30 czerwca 2011 r. w zakresie dotyczącym funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Biesalu. Sąd uznał za zasadny zarzut złamania zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowani przestrzennego przez uchwalenie planu miejscowego niezgodnie

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00