Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Gl 969/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Agata Ćwik-Bury, Beata Machcińska (spr.), Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi A S.A. (dalej: "wnioskodawca", "spółka" lub "skarżąca") jest interpretacja indywidualna przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: "interpretacja") Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor" lub "organ interpretacyjny") z dnia [...] nr [...].
Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca jest podmiotem z branży remontowo-budowlanej i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie realizować kontrakty zagraniczne poprzez wykonywanie usług remontowo-budowlanych. Dokonywać będzie wypłat należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."), na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 2 tej ustawy. Zdarzeniem przyszłym przyjętym na potrzeby niniejszego wniosku są objęte należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 1 i art. 21 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.p. Podmioty, które będą odbiorcami ww. należności, będą rezydentami podatkowymi Danii w rozumieniu art. 4 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Danii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 6 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2010 r. poz. 1613, dalej: "Konwencja"). Kontrahenci, na rzecz których wnioskodawca będzie dokonywał płatności, nie będą mieć na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, ani zakładu w rozumieniu art. 5 Konwencji. Efekty wykonanych świadczeń będą zlokalizowane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będą związane bezpośrednio wyłącznie z zagraniczną aktywnością gospodarczą wnioskodawcy, w szczególności narzędzia i inne urządzenia, w tym urządzenia przemysłowe i środki transportu, będą wykorzystywane poza terytorium Polski. Odbiorcy wskazanych wyżej należności nie będą ich otrzymywać w związku z wykonywaną na terytorium Polski działalnością gospodarczą.