Orzeczenie
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 marca 2015 r., sygn. I SA/Kr 1864/14
|Sygn. akt I SA/Kr 1864/14 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 5 marca 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Urszula Zięba (spr.), Sędziowie: WSA Piotr Głowacki, WSA Ewa Michna, Protokolant st. sekretarz: Iwona Sadowska - Białka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2015 r., sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 13 sierpnia 2014 r. Nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, - s k a r g ę o d d a l a -
Uzasadnienie
W dniu 16 maja 2014 r. do Dyrektora Izby Skarbowej wpłynął wniosek [...] o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.
Wnioskodawca wyjaśnił, że jest spółką świadczącą usługi doradztwa podatkowego. W ramach wykonywania działalności zamierza nabywać usługi od zagranicznych kontrahentów nieposiadających w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, jakiejkolwiek placówki czy zakładu. Z punktu widzenia wnioskodawcy będą to najczęściej usługi podwykonawcze, służące zrealizowaniu zlecenia na rzecz klienta wnioskodawcy. Wśród nabywanych przez wnioskodawcę usług znajdą się przykładowo usługi doradztwa podatkowego, usługi prawne, księgowe, usługi biegłych rewidentów i rzeczoznawców. Będą to zatem niejednokrotnie usługi niematerialne, do których odnosi się art. 21 ust. l pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm., powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p."). Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie nabywał jeszcze inne niż na wstępie wymienione usługi, do których odnosi się dyspozycja przywołanego przepisu (np. doradztwa w nowych obszarach, usługi reklamowe, informatyczne itp.). Przyszli kontrahenci wnioskodawcy (usługodawcy) najczęściej mają swe siedziby w krajach, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale mogą oni być również rezydentami krajów, z którymi takiej umowy nie podpisano. Wnioskodawca zastrzegł, iż będzie nabywał usługi od kontrahentów zagranicznych, którzy nie wykonują faktycznie działalności na terenie Polski. Chodzi tu o takie przypadki, w których kontrahent nie będzie świadczył danych usług na terytorium Polski, czyli przykładowo konsultanci będą realizowali swoje zadania w miejscu swojej pracy w kraju usługodawcy.