Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2024 r., sygn. III SA/Wa 1129/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Baran, Sędziowie sędzia WSA Jacek Kaute, asesor WSA Agnieszka Sułkowska (sprawozdawca), Protokolant sekretarz sądowy Anna Skorupska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi E. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] marca 2024 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 6 lutego 2024 r. E. S.A. z siedzibą w W. (zwana dalej: "skarżącą", "stroną" lub "spółką") złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: "Dyrektor KIS" lub "organ") wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych.
W treści wniosku strona wskazała, że jest spółką kapitałową, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Spółka posiada swoją siedzibę na terytorium Polski oraz podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przeważającym przedmiotem działalności spółki jest działalność w zakresie telekomunikacji przewodowej.
W ramach prowadzonej działalności skarżąca nawiązuje współpracę w zakresie dostępu do włókien światłowodowych oraz przestrzeni kolokacyjnej z podmiotami, które nie są z nią powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 4 ustawy o CIT (kontrahenci). Aktualni kontrahenci skarżącej są osobami prawnymi posiadającymi swoje siedziby poza granicami Polski, m.in. na terytorium Republiki Czeskiej, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Niderlandach.
Na podstawie zawieranych umów kontrahenci zobowiązują się, w zamian za wynagrodzenie wypłacane na ich rzecz, przyznać prawo strony do użytkowania włókien światłowodów i usługi kolokacyjnej. Skarżąca zawiera umowy na dostęp do włókien światłowodowych na okresy wieloletnie. Na koniec okresu obowiązywania umów wszelkie prawa do użytkowania włókien światłowodowych i przestrzeni kolokacyjnej wracają do kontrahentów skarżącej. Skarżąca zamierza w przyszłości zawierać tożsame umowy z zagranicznymi kontrahentami z różnych krajów.