Zasady wyliczenia opłaty z tytułu nadzoru
Polska Agencja Nadzoru Audytowego w wyniku konsultacji przeprowadzonych z Ministerstwem Finansów przedstawiła stanowisko[1] w sprawie ustalania wysokości przychodów z tytułu usług atestacyjnych i pokrewnych stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty z tytułu nadzoru w trakcie prowadzonych działań nadzorczych.
[1] https://pana.gov.pl/komunikaty/komunikat-w-sprawie-ustalania-wysokosci-przychodow-z-tytulu-uslug-atestacyjnych-i-pokrewnych-stanowiacych-podstawe-do-wyliczenia-oplaty-z-tytulu-nadzoru/.
Zgodnie z art. 55 ust. 1 i ust. 2 uobr jedną ze składowych podstawy wyliczenia przez firmy audytorskie opłaty z tytułu nadzoru za dany rok kalendarzowy jest wysokość rocznych przychodów z tytułu usług atestacyjnych oraz usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu, a w odniesieniu do firm audytorskich wymienionych w art. 58 tej ustawy - rocznych przychodów z tytułu badań ustawowych przeprowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osiągniętych w danym roku kalendarzowym.