Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 996/17

Inspekcja sanitarna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Małgorzata Walentek, Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi "A" w R. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R. stwierdził u B. S. chorobę zawodową: przewlekłą chorobę układu ruchu wywołaną sposobem wykonywania pracy pod postacią przewlekłego zapalenia ścięgna i jego pochewki wymienioną w poz. 19.1 wykazu chorób zawodowych rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367- dalej "rozporządzenie").

Z ustaleń faktycznych PPIS wynikało, że skarżąca pracowała w okresie od 5 września 1995 r. do nadal w Spółdzielni Mieszkaniowej A dalej także B) w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej. Organ I instancji wskazał, że B. S. zatrudniona na stanowisku specjalista i starszy specjalista ds. ekonomiczno- administracyjnych zajmowała się wprowadzaniem odczytów wodomierzy, protokołów z ich wymiany, rozliczeń wody (1000 sztuk) w każdym miesiącu. Praca wykonywana w Spółdzielni wymagała ciągłej obsługi komputera, wykonywania ruchów obciążających w zakresie dominującej ręki prawej, polegających na obejmowaniu myszy palcami I i II połączonych z odwiedzeniem ręki prawej obciążając układ ruchu w sposób nadmierny. PPIS dokonał ustaleń na podstawie oceny narażenia zawodowego i orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Katowicach - Poradnia Chorób Zawodowych w Sosnowcu z dnia [...] nr [...]

W odwołaniu od decyzji I instancyjnej Spółdzielnia zarzuciła naruszenie przepisów postępowania tj. art. 7 k.p.a. w związku z art. 77 § 1 k.p.a. i art. 80 k.p.a. poprzez nieskompletowanie pełnego materiału dowodowego oraz dokonanie dowolnej oceny dowodów. Wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i orzeczenie co do istoty sprawy o braku podstaw do stwierdzenia u B. S. choroby zawodowej, względnie uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00