Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 listopada 2017 r., sygn. II SA/Wa 617/17
Straż graniczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska, Sędziowie WSA Maria Werpachowska, Adam Lipiński (spr.), , Protokolant starszy specjalista Bogumiła Kobierska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2017 r. sprawy ze skargi W. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie mianowania na stanowisko służbowe 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz utrzymanego nią w mocy rozkazu personalnego Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] grudnia 2016 r., 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz W. D. kwotę 497 (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Komendant Główny Straży Granicznej rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2015 r., na podstawie art. 36 ust. 1 i art. 39 a ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (ówczesny Dz. U. z 2014 r. poz. 1402, ze zm.), w związku z § 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, § 3 i § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 sierpnia 2005 r. w sprawie przenoszenia do dyspozycji funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. Nr 181, poz. 1517, ze zm.), zwolnił [...] W. D. - [...] Komendy Głównej SG - z dniem [...] czerwca 2015 r. z zajmowanego stanowiska służbowego i od dnia [...] lipca 2015 r. przeniósł do dyspozycji Komendanta Głównego SG. Rozkazowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności a rozstrzygnięcie uzasadniono zmianą struktury organizacyjnej części komórek organizacyjnych Komendy Głównej SG, w tym Biura Spraw Wewnętrznych SG, w wyniku której likwidacji ulegnie jedno stanowisko [...] ww. Biura.
Następnie Komendant Główny SG rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2016 r. na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 5 ustawy o Straży Granicznej mianował [...] W. D. od dnia [...] lutego 2017 r. na stanowisku służbowym [...] w Komendzie Głównej SG. Rozkaz ten uzasadniono brakiem w Straży Granicznej wolnych równorzędnych stanowisk służbowych w porównaniu do tego, które funkcjonariusz zajmował przed przeniesieniem do dyspozycji Komendanta Głównego SG. W związku z powyższym, mając na uwadze wykształcenie funkcjonariusza, doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje, a także potrzeby służby, przeprowadzono z nim rozmowę i wskazano, że jest on planowany do mianowania na stanowisko [...] Komendy Głównej SG z zachowaniem prawa do uposażenia zasadniczego pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Jak wynika z protokołu, W. D. oświadczył, że nie wyraża zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe. Jednak mając na uwadze brak możliwości mianowania funkcjonariusza na stanowisko równorzędne, organ pierwszej instancji uznał, że mianowanie na niższe stanowisko służbowe w trybie art. 45 ust. 2 pkt 5 ustawy o Straży Granicznej jest zasadne.