Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. II SA/Łd 746/17
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 16 listopada 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, , Protokolant asyst. sędz. Dominika Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2017 roku sprawy ze skargi K. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. A. P.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. po rozpatrzeniu odwołania K. O., od decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia [...], znak: [...], ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr 186/2 (obręb [...]) w Z., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że w dniu 22 sierpnia 2016 r. A. i P. O. wystąpili do Prezydenta Miasta Z. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr 186/2 (obręb [...]) w Z. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ decyzją z dnia [...], znak: [...], ustalił warunki zabudowy dla planowanej inwestycji.
Od decyzji wniósł odwołanie K. O. zarzucając uwzględnienie w obszarze analizowanym działki objętej inwestycją i znajdujących się na niej naniesień będących efektem samowoli budowlanej. Realizacja inwestycji w bliskiej odległości od granicy działki sąsiedniej spowoduje powstanie uciążliwości, w tym zostanie ograniczony dostęp światła do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.
W wyniku rozpatrzenia ww. odwołania zapadła wskazana na wstępie decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...].
Organ odwoławczy przytaczając treść art. 61 ust. 1 pkt 1-5 oraz art. 56 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 778), zwanej dalej "u.p.z.p." wskazał, iż w celu ustalenia niezbędnych parametrów dla planowanej zabudowy koniecznym było przeprowadzenie analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z przepisami rozporządzenia. W orzecznictwie wskazuje się, że analiza powinna obejmować na tyle duży obszar, aby bez cienia wątpliwości można było ustalić wymagania dla nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Analizowany obszar powinien przy tym tworzyć pewną urbanistyczną całość i nie może ograniczać się do działek sąsiednich, czy też do minimalnych odległości wymaganych przepisami bez wykazania, że taki obszar tworzy pewną urbanistyczną całość.