Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. II SA/Łd 746/17

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 16 listopada 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, , Protokolant asyst. sędz. Dominika Ratajczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2017 roku sprawy ze skargi K. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. A. P.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. po rozpatrzeniu odwołania K. O., od decyzji Prezydenta Miasta Z. z dnia [...], znak: [...], ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr 186/2 (obręb [...]) w Z., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że w dniu 22 sierpnia 2016 r. A. i P. O. wystąpili do Prezydenta Miasta Z. z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego na działce nr 186/2 (obręb [...]) w Z. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ decyzją z dnia [...], znak: [...], ustalił warunki zabudowy dla planowanej inwestycji.

Od decyzji wniósł odwołanie K. O. zarzucając uwzględnienie w obszarze analizowanym działki objętej inwestycją i znajdujących się na niej naniesień będących efektem samowoli budowlanej. Realizacja inwestycji w bliskiej odległości od granicy działki sąsiedniej spowoduje powstanie uciążliwości, w tym zostanie ograniczony dostęp światła do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi.

W wyniku rozpatrzenia ww. odwołania zapadła wskazana na wstępie decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...].

Organ odwoławczy przytaczając treść art. 61 ust. 1 pkt 1-5 oraz art. 56 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 778), zwanej dalej "u.p.z.p." wskazał, iż w celu ustalenia niezbędnych parametrów dla planowanej zabudowy koniecznym było przeprowadzenie analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu zgodnie z przepisami rozporządzenia. W orzecznictwie wskazuje się, że analiza powinna obejmować na tyle duży obszar, aby bez cienia wątpliwości można było ustalić wymagania dla nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Analizowany obszar powinien przy tym tworzyć pewną urbanistyczną całość i nie może ograniczać się do działek sąsiednich, czy też do minimalnych odległości wymaganych przepisami bez wykazania, że taki obszar tworzy pewną urbanistyczną całość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00