Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 października 2017 r., sygn. III SA/Po 411/17

Gry losowe

 

Dnia 17 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka Sędziowie WSA Marzenna Kosewska (spr.) WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2017 roku przy udziale sprawy ze skargi K. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2017r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] lutego 2017 r. Dyrektor Izby Celnej w P., na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201), zwanej dalej "o.p.", w zw. z art. 2 ust. 3-5, art. 3, art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 89 ust. 1 pkt 2, art. 89 ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 471 ze zm.), zwanej dalej "u.g.h.", utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...] czerwca 2016 r. o wymierzeniu K. N. kary pieniężnej w wysokości 24 000 zł z tytułu urządzania gier na automatach do gry poza kasynem gry.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji przedstawiono następujące uzasadnienie faktyczne i prawne.

W dniu 29 stycznia 2015 r. w toku kontroli ustalono, że w lokalu przy ul. [...] w K., w którym na podstawie umowy najmu z 21 lipca 2014 r. strona prowadziła działalność gospodarczą, znajdują się dwa włączone i gotowe do gry automaty do gier.

W drodze eksperymentu ustalono, że gry oferowane na przedmiotowych urządzeniach są grami na automatach w rozumieniu u.g.h., urządzanymi z naruszeniem jej przepisów.

Na mocy umowy dzierżawy z 1 listopada 2014 r. między stroną a H. sp. z o. o. strona miała otrzymywać od tej spółki czynsz w wysokości 30% przychodów uzyskiwanych z tytułu eksploatacji automatów do gier. Nie był więc on w istocie czynszem za dzierżawę powierzchni, ale udziałem w zysku z tytułu gier na automatach. Ich eksploatacja nie byłaby możliwa, gdyby strona wydzierżawiając powierzchnię lokalu nie wyraziła zgody na wprowadzenie do niego automatów do gier, nie zasilała ich energią elektryczną, a także nie sprawowała bieżącego nadzoru nad ich funkcjonowaniem. W § 6 tej umowy pod groźbą sankcji odszkodowawczej zastrzeżono poufność informacji o przychodach z tych automatów, co oznacza, że strona miała dostęp do tych danych. Stronę uznano więc za urządzającego gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00