Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 października 2017 r., sygn. II SA/Łd 728/17

Administracyjne postępowanie; Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 26 października 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2017 roku sprawy ze skargi Aeroklubu A w P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności postanowienia oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3 oraz art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017r., poz. 1257) - w skrócie: "K.p.a." - utrzymało w mocy postanowienie własne z dnia [...], nr [...], o umorzeniu wszczętego z urzędu postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności postanowienia Starosty Powiatu [...] z dnia [...], znak: [...], w przedmiocie uzgodnienia - w zakresie ochrony gruntów rolnych - projektu decyzji o warunkach zabudowy ustalonych z wniosku A Sp. z o.o. dla inwestycji polegającej na budowie jednej elektrowni wiatrowej o docelowej mocy 2 MW wraz z drogą dojazdową, placem manewrowym, trafostacją, przyłączem elektroenergetycznym, złączem kablowo-pomiarowym oraz zjazdem z drogi, na terenie ozn. nr ewłd. dz. 62/4, 63/4 i 124 obręb [...].

Kolegium przedstawiło stan faktyczny sprawy i wyjaśniło zasady prowadzenia postępowania w sprawie nieważności aktu administracyjnego. Podkreślono, że działanie organu w trybie o stwierdzenie nieważności wymaga zupełnie innego podejścia do sprawy i różni się zasadniczo od postępowania zwykłego. W postępowaniu w przedmiocie unieważnienia postanowienia organ zajmuje się kwestiami ściśle prawnymi. W tym postępowaniu nie ma proceduralnej możliwości poszerzania materiału dowodowego. Tym samym nie wchodzi w grę również poczynienie dodatkowych - uzupełniających ustaleń faktycznych, wobec czego organ opiera się wyłącznie na materiale dowodowym znajdującym się w aktach sprawy. W omawianym postępowaniu organ orzekający ogranicza się jedynie do poszukiwania wadliwości tak proceduralnych, jak i dotyczących prawa materialnego. Stwierdzenie nieważności postanowienia wymaga szczególnie kwalifikowanego naruszenia prawa. Nie oznacza to każdego, nawet ewidentnego naruszenia prawa. Przesłanki stwierdzenia nieważności postanowienia sformułowane są wart. 156 § 1 w związku z art. 126 K.p.a. Stwierdzeniu nieważności podlega m. in. postanowienie, które zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa (art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00