Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 października 2017 r., sygn. III SA/Gl 154/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik, Sędzia WSA Marzanna Sałuda, po rozpoznaniu na w trybie uproszczonym w dniu 17 października 2017 r. sprawy ze skargi I. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji określającej podatek od towarów i usług oddala skargę;
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w K., utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G., nr [...], z [...] r., nadające rygor natychmiastowej wykonalności decyzji tego organu podatkowego z [...] r., nr [...] określającej podatek od towarów i usług za okresy od grudnia 2010 do września 2013r., w odniesieniu do I. M.
Organ odwoławczy wskazał, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w G.:
- postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], nadał rygor natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji ww. organu podatkowego z dnia [...] r., nr [...], określającej I. M. podatek VAT za okresy od grudnia 2010 r. do września 2013 r. w wysokościach określonych w sentencji postanowienia (kwota zobowiązań podatkowych ogółem [...] zł). Odwołaniem z dnia [...] r. pełnomocnik strony zaskarżył przedmiotową decyzję wnosząc o jej uchylenie.
W podstawie prawnej postanowienia nadającego rygor natychmiastowej wykonalności organ pierwszej instancji powołał art. 239b § 1 pkt 1, pkt 2, pkt 4, § 2, § 3, § 4, § 5 w związku z art. 239a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz., 613 ze zm., dalej: O.p.) bowiem jego zdaniem - zachodziła sytuacja wynikająca z treści powołanych przepisów, tj. w przedmiotowej sprawie zaistniały przesłanki nadania ww. decyzji z dnia [...] r. rygoru natychmiastowej wykonalności z uwagi na prowadzenie wobec strony postępowań egzekucyjnych w zakresie innych należności pieniężnych, nieposiadanie przez nią majątku o wartości odpowiadającej wysokości zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, na których można ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, jak również okres do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest krótszy niż trzy miesiące (co dotyczy wyłącznie okresów rozliczeniowych od grudnia 2010 r. do listopada 2011 r.) przy czym w ocenie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G. uprawdopodobnione jest niewykonanie zobowiązań podatkowych wynikających z przedmiotowej decyzji.