Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 października 2017 r., sygn. I SA/Bk 603/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Melezini, Sędziowie sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz,, sędzia WSA Dariusz Zalewski (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 października 2017 r. sprawy ze skargi D. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiąc kwiecień 2013 oddala skargę.

Uzasadnienie

I. Stan sprawy przedstawia się następująco:

1. W związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego Naczelnik P. Urzędu Skarbowego w B. decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r. dokonał Spółce D. S.A. w W. (dalej powoływana także jako skarżąca Spółka) rozliczenia podatku od towarów i usług za kwiecień 2013 r. w sposób odmienny aniżeli zadeklarowano.

Organ zaznaczył, że wobec wydania przez Naczelnika P. Urzędu Skarbowego w B. decyzji z dnia [...] września 2015 r. określającej za marzec 2013 r. nadwyżkę podatku od towarów i usług w kwocie 1.318.808 zł, w tym m.in. do przeniesienia w innej wysokości aniżeli zadeklarowana, zmianie uległa kwota podatku naliczonego do przeniesienia na następny okres tj. na kwiecień 2013 r. Prawidłowość rozliczenia marca 2013 r. została potwierdzona przez WSA w Białymstoku wyrokiem z dnia 12 października 2016 r. (sygn. akt I SA/Bk 341/16).

Organ I instancji stwierdził, że Spółka niezasadnie obniżyła podatek należny

o podatek naliczony wynikający z faktur VAT wystawionych przez J. Sp. z o.o., S. Sp. z o.o. oraz E. Sp. z o.o., w których ujęto zakup telefonów komórkowych łącznie w kwocie 2.071.254 zł. Organ uznał je za niedokumentujące rzeczywistych transakcji gospodarczych, gdyż kontrahenci ci nie nabyli prawa do dysponowania towarami jak właściciel. Podmioty te, pełniąc rolę tzw. buforów, przyjmowały jedynie faktury VAT, wprowadzane do obrotu handlowego przez "znikających podatników", które nie odzwierciedlały faktycznych zdarzeń gospodarczych, a następnie poprzez wystawienie nierzetelnych faktur sprzedaży, umożliwiały odliczenie wykazanego w nich podatku naliczonego kolejnym podmiotom, w tym D. S.A. Zafakturowanie dalszej "odsprzedaży" telefonów wg 0 % stawki VAT skutkowało uzyskaniem przez Spółkę w deklaracji podatkowej VAT-7 za kwiecień 2013 r. nienależnej nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i zwrotu podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00