Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 września 2017 r., sygn. II SA/Po 466/17

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Elwira Brychcy Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2017 r. sprawy ze skargi K. Ł., W. Ł., L. Ł., E. Ł. - P. na decyzję Wojewody z dnia [...] 2017r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta P. decyzją z 30 stycznia 2017 r., nr [...], orzekł o umorzeniu postępowania administracyjnego o zwrot nieruchomości stanowiącej działkę numer [...], arkusz mapy 02, obręb S., zapisaną w księdze wieczystej jako własność M. P. i przedmiot użytkowania wieczystego podmiotu o nazwie "A. " - P. O., E. P. - S. J. (dalej: "spółka A. ").

W uzasadnieniu decyzji Starosta wyjaśnił, że postępowanie toczyło się w oparciu o przepisy prawa materialnego zawarte w rozdziale 6 działu III ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774, z późn zm., dalej: "u.g.n."). Organ I instancji wyjaśnił, że wnioskodawcy - K. Ł., W. Ł., L. Ł. oraz E. Ł. - pismem z 12 stycznia 2006 r. wystąpili o zwrot nieruchomości stanowiącej dawniej parcele o numerach [...], [...], [...]. Obecnie tym działkom odpowiadają działki o numerach [...], [...], [...]. Starosta P. rozpoznając część wniosku wskazał, że z uwagi na art. 229 u.g.n. postępowanie w sprawie zwrotu działki numer [...] jest bezprzedmiotowe, bowiem roszczenie, o którym mowa w art. 136 ust. 3 u.g.n. (tj. zwrotu nieruchomości wywłaszczonej), nie przysługuje, jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomość została sprzedana albo ustanowiono na niej prawo użytkowania wieczystego na rzecz osoby trzeciej i prawo to zostało ujawnione w księdze wieczystej. W analizowanym przypadku nieruchomość stanowiąca działkę numer [...] jest przedmiotem użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 stycznia 1998 r., przy czym chociaż wpis w księdze wieczystej odnośnie tego prawa nastąpił w dniu 16 marca 2005 r., to miał on moc wsteczną liczoną od daty złożenia wniosku o wpis, tj. 4 sierpnia 1997 r. Organ I instancji powołał się na uchwałę Sądu Najwyższego z 21 maja 2002 r. (sygn. akt III CPZ 29/02), a także na orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym postępowanie administracyjne, w razie ziszczenia się przesłanek objętych hipotezą art. 229 u.g.n., umarza się jako bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00