Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 września 2017 r., sygn. II SA/Ke 513/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Dorota Chobian, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2017 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 maja 2017 r. znak: [...] w przedmiocie zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach utrzymało w mocy decyzję wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta Kielce z dnia [...] r. znak: [...] orzekającą o odmowie przyznania A. G. pomocy społecznej w formie jednorazowej i bezzwrotnej zapomogi finansowej w postaci zasiłku celowego na miesiąc wrzesień 2016 r. w kwocie 417 zł.

W uzasadnieniu organ II instancji przedstawił następujący stan faktyczny

i prawny sprawy.

Wnioskiem z dnia 30 września 2016 r. A. G. zwrócił się do Prezydenta Miasta Kielce z prośbą o przyznanie pomocy w formie jednorazowej i bezzwrotnej zapomogi finansowej na miesiąc wrzesień 2016 r. w wysokości 417 zł. We wniosku tym wskazał, że od marca 2016 r. jest beneficjentem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, nieregularnie przyznającego mu zapomogi. Wnioskodawca podniósł, że spełnia wszystkie materialnoprawne warunki określone w art. 38 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. Podkreślił, że od początku 2006 r. był osobą bezrobotną, od połowy 2008 r. pozostawał na wyłącznym utrzymaniu matki - Z. G., zaś od drugiej połowy kwietnia 2013 r. prowadził własne gospodarstwo domowe, natomiast od kwietnia 2016 r., z przerwą na początku maja 2016 r., do chwili obecnej jest na utrzymaniu matki emerytki. Wnioskodawca opisał swoją trudną sytuację finansową i zdrowotną. Wskazał na trudne relacje, w jakich pozostaje z pracownikami MOPR w Kielcach.

W wyniku rozpatrzenia tego wniosku organ I instancji wydał wskazaną wyżej decyzję z dnia 6 grudnia 2016 r. stwierdzając, że wobec braku kontaktu ze strony A. G., a także niemożności przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, nie ma możliwości ustalenia jego sytuacji bytowej i faktycznej i w konsekwencji rozpatrzenia wniosku o udzielenie świadczeń z pomocy społecznej. Odwołanie od tej decyzji złożył A. Gotycki, wskazując na naruszenie przepisów prawa, w szczególności art. 24 § 3 i art. 26 § 1 k.p.a. oraz art. 6-8, art. 35 § 1, § 2, § 3 i art. 36 §1 k.p.a., albowiem we wniosku skierowanym do Prezydenta Miasta Kielce wnioskował o wyłączenie z postępowania w przedmiotowej sprawie pracowników MOPR w Kielcach, a w szczególności Dyrektora Ośrodka i pracowników socjalnych Rejonu Opiekuńczego "Uroczysko".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00