Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Po 567/17

Ruch drogowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz-Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi Ł. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta P. decyzją z dnia [...] 2016 r. nr [...], na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 1c ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (t.j.: Dz. U. z 2016r. poz. 627 ze zm., dalej: u.k.p.) w związku z art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 23 ze zm., dalej: K.p.a.), orzekł o zatrzymaniu Ł. D. PESEL [...], zam. [...], ul. [...], prawo jazdy kategorii: B, BE na okres 3 miesięcy od dnia zwrotu prawa jazdy do urzędu dokument nr: [...]/3021, druk nr: [...] wydane dnia: 08.01.2013r. przez Starostę P. do czasu ustania przyczyny zatrzymania. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 102 ust. 1c u.k.p.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że Komenda Powiatowa Policji w I. pismem z dnia 1 czerwca 2016r. zawiadomiła Starostę o wystąpieniu przesłanek zawartych w art. 102 ust. 1 pkt 4 u.k.p. tj. przekroczeniu przez Ł. D. dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Przepis art. 102 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 1 c u.k.p. nakłada na Starostę obowiązek wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności. Zatrzymanie prawa jazdy obowiązuje od dnia zwrotu dokumentu do organu. Organ wyjaśnił, że w niniejszej sprawie prawo jazdy nie zostało zatrzymane w trakcie czynności wykonywanych przez Policję w związku z tym strona zobowiązana jest zwrócić prawo jazdy niezwłocznie do depozytu urzędu. Od tego momentu będzie naliczony okres 3-miesięcznego zatrzymania prawa jazdy. Zdaniem Starosty postępowanie wyjaśniające potwierdza zasadność wydania rozstrzygnięcia w zakresie zatrzymania prawa jazdy. Na podstawie zebranych dowodów nie było zaś możliwości odstąpienia od procedury wynikającej z przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00