Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. I SA/Wr 127/16
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Sędziowie: sędzia WSA Barbara Ciołek, sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: Referent Edyta Forysiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi E. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia za 2007 r.: oddala skargę w całości.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W., po rozpoznaniu odwołania E. Z. od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego we W. z [...] grudnia 2014 r. określającej skarżącej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2007 r., uchylił ww. orzeczenie w części dotyczącej kwietnia, maja, lipca, sierpnia, września i października 2007 r. orzekając o wysokości zobowiązania za te miesiące, za grudzień 2007 r. uchylił ww. decyzję i umorzył postępowanie, zaś w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.
Jak wynikało z akt sprawy organ podatkowy ustalił, że skarżąca także w 2007 r. prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo "A"" E. Z. m.in. w zakresie najmu lokali użytkowych, mieszkalnych, usług budowlanych i dostaw nieruchomości. 26 stycznia 2007 r. skarżąca dokonała dostawy nieruchomości gruntowej w B. (działki o nr [...], [...], [...], [...]o łącznej pow. 16,1614 ha) na rzecz "B" Sp. z o.o. z/s w W. za cenę 19.393.560,00 zł plus VAT. W umowie zawarto zapis, że cena została ustalona z zastrzeżeniem przejęcia przez kupującego zobowiązania do zapłaty opłaty planistycznej wynikającej z decyzji właściwego organu administracji samorządowej. Należność tą kupujący zobowiązał się wpłacić bezpośrednio na konto właściwego urzędu w terminie 14 dni od daty otrzymania od sprzedającego decyzji wskazującej wysokość opłaty oraz konto jej wpłaty. 5 czerwca 2007 r. skarżąca wraz z mężem R. Z. dokonali dostawy nieruchomości niezbudowanej położonej w M. (działki o nr [...], [...], [...], [...] oraz [...]) na rzecz "C" Sp. z o.o. w organizacji z/s w G. za kwotę 7.956.000 zł (plus VAT). W umowie sprzedaży, podobnie jak poprzednio, zawarto zapis zobowiązujący nabywcę do zapłaty opłaty planistycznej bezpośrednio na rzecz właściwego urzędu, po wydaniu wobec sprzedających decyzji w zakresie wymiaru opłaty planistycznej.