Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Rz 291/17

Transport

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki urządzenia reklamowego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w [...] (skarżąca/strona skarżąca/Spółka) jest decyzja [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] wydaną w przedmiocie nakazu rozbiórki urządzenia reklamowego.

Stan faktyczny i prawny sprawy ze skargi na powyższą decyzję przedstawia się następująco:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] nakazał Spółce jako inwestorowi rozbiórkę wolnostojącego trwale związanego z gruntem podświetlanego urządzenia reklamowego usytuowanego na działce nr 155 położonej w miejscowości [...].

W podstawie prawnej decyzji organ wskazał art. 48 ust. 1 w związku z art. 80 ust. 2 pkt 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (u.p.b.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (k.p.a.).

Uzasadniając wydane rozstrzygnięcie organ podał, że podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych na terenie działki nr 155 położonej w miejscowości [...], w ciągu drogi krajowej nr [...] M.-R., stwierdzono usytuowanie urządzenia reklamowego posadowionego na stopach betonowych (2 szt.) o wymiarach 1,00 m x 1,50 m, zagłębionych częściowo w ziemi (dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią gruntu). Urządzenie składa się z dwóch metalowych słupów o profilu okrągłym średnicy 0,10 m, do których na wysokości od 2,30 m (licząc od stopy fundamentowej) przymocowane zostały trzy tablice reklamowe o treści [...]. Słupy- urządzenia zostały zakotwiczone za pomocą śrub stalowych do betonowych fundamentów. Urządzenie reklamowe posiada instalację elektryczną. Organ podał, że odległość od krawędzi jezdni drogi krajowej nr [...] M.-R. do najbliższej krawędzi tablicy reklamowej wynosi 13,50 m. W ocenie organu rzeczone urządzenie reklamowe jest konstrukcją wolnostojącą, w pełni samodzielną, niepowiązaną technicznie ani funkcjonalnie z innymi obiektami budowlanymi. Budowa urządzenia reklamowego nastąpiła w ramach samowoli budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00