Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Lu 65/17

Ulgi podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, WSA Ewa Kowalczyk Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej (organ) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego (organ I instancji) z dnia [...] r. odmawiającą A.S. (podatnik) umorzenia zaległości podatkowej w wysokości [...] zł z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego ze sprzedaży nieruchomości.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że podatnik w dniu [...] r. ponownie wystąpił z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych wynikającego z decyzji określającej podatnikowi wysokość zobowiązania w tym podatku w związku ze sprzedażą prawa do lokalu mieszkalnego. W uzasadnieniu wniosku o umorzenie powyższej zaległości podatkowej podatnik przede wszystkim akcentował, że zamieszkiwał z żoną i był zameldowany w sprzedanym lokalu w L. przez wiele lat, a więc tym samym był uprawniony do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej, o czym nie został prawidłowo pouczony. Nie może ponosić jakichkolwiek - w tym podatkowych - konsekwencji niezłożenia w ustawowym terminie wymaganego oświadczenia dotyczącego czasu zameldowania w sprzedanym lokalu. O takim obowiązku i jego znaczeniu dla zapłaty podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości lokalowej nie został pouczony ani przez notariusza, ani następnie przez pracownika organu podatkowego, z którym rozmawiał i, co więcej, od którego uzyskał zapewnienie, że nie musi płacić podatku w związku z sprzedażą lokalu mieszkalnego skoro zamieszkiwał w nim przez czas uprawniający do zwolnienia podatkowego w ramach tzw. ulgi meldunkowej. Dodatkowo podatnik motywował, że za cenę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w L. zakupił z żoną taniej nowe, mniejsze mieszkanie, położone w B. P. Ponadto nowo nabyty lokal w B. P. wymagał wykończenia i na ten właśnie cel została przeznaczona różnica między ceną sprzedaży poprzedniego mieszkania w L. a ceną nabycia nowego w B.P. Ponadto, zdaniem podatnika, za umorzeniem zaległości podatkowej przemawia stan zdrowia jego samego oraz jego żony, którzy utrzymują się wyłącznie ze świadczeń emerytalnych, a ich wysokość jest tak niska, że oboje zmuszeni są do rezygnacji z zalecanego przez lekarzy leczenia, zaś w najpilniejszym zakresie korzystają z pomocy prywatnej służby zdrowia. Jednak wobec egzekucji zaległości podatkowej objętej wnioskiem o umorzenie również leczenie w ramach prywatnej służby zdrowia staje się niemożliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00