Wyrok WSA w Kielcach z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Ke 241/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska,, ędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi T.M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K.) z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące listopad i grudzień 2008 r. oraz styczeń, luty i marzec 2009 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. (obecnie: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K.) decyzją z [...] r. nr [...]:
1/ utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K.
z [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia T.M. kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za listopad 2008 r.
i marzec 2009 r.;
2/ uchylił ww. decyzję w części dotyczącej określenia kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2008 r. i w tym zakresie umorzył postępowanie w sprawie;
3/ uchylił ww. decyzję w części dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego za styczeń 2009 r. i luty 2009 r. i w tym zakresie określił za styczeń 2009 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie 106.876 zł i za luty 2009 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie 33.050 zł.
Organ ustalił, że T.M., prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą K. w K. w zakresie wykonywania robót ogólnobudowlanych, za okres od listopada 2008 r. do marca 2009 r. zawyżył kwoty podatku naliczonego z tytułu bezpodstawnego odliczenia podatku wynikającego z faktur VAT wystawionych przez firmy:
- G.B.G. w P. T.,
- PHU S. -T. C.D. w P.,
- D. PPHU Z.N. w S.S.,
- PH C.-D. M.Z. w O.,
- Usługi Budowlane, Instalatorskie i Geodezyjne W.G. w K..
Z ustaleń organów wynika, że transakcje udokumentowane fakturami wystawionymi przez powyższe firmy: G.B.G., PHU "S.T. C.-D., D. PPHU Z.N. oraz PH C.-D. M.Z. - nie miały miejsca pomiędzy tymi podmiotami i nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Organ podkreślił przy tym, że nie kwestionuje zakupu wskazanego na tych fakturach, lecz że zakup ten nie pochodził od podmiotów na nich wskazanych jako dostawcy. Organ powołał art. 86 ust. 1 i ust. 2 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawy o VAT) i wyjaśnił, że samo posiadanie faktury nie jest wystarczającą podstawą, aby odliczyć wykazany w niej podatek naliczony. Podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika tylko w odniesieniu do podatku wynikającego z faktury dokumentującej faktycznie zrealizowaną przez wystawcę faktury czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.