Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Gd 401/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi "A" na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 30 września 2016 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w [...] wpłynął wniosek "A" Spółki z o.o. z siedzibą w S., zwanej dalej: "Spółką", o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów związanych z zaciągniętym kredytem w celu sfinansowania nabycia własnych udziałów w celu umorzenia.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca będący spółką kapitałową w dniu 30 września 2015 r. zawarł umowę inwestycyjną, której przedmiotem i celem było nabycie konkurencyjnego wobec wnioskodawcy przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia Kodeksu cywilnego, zwanego dalej w skrócie: "k.c.". Umowa inwestycyjna ma charakter złożony i określa szczegółowo kolejne elementy całej transakcji. W wykonaniu powyższej umowy inwestycyjnej wnioskodawca dokonał nabycia konkurencyjnego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c., a nabycie to nastąpiło poprzez dokonanie aportu konkurencyjnego przedsiębiorstwa do majątku wnioskodawcy. W wyniku aportu doszło do podwyższenia kapitału zakładowego wnioskodawcy oraz emisji nowych udziałów, które zostały w całości objęte przez dokonujących aportu nowych wspólników.

Wartość nominalna nowo wyemitowanych udziałów, a tym samym wartość nominalna podwyższenia kapitału zakładowego była niższa od wartości rynkowej wnoszonego aportem przedsiębiorstwa. Tym samym doszło do powstania agio, którego wartość została zapisana na kapitał zapasowy wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00