Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. II SA/Gd 121/17

Gospodarka gruntami

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Izabela Adamowicz po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K. C., E. K., K. K., A. K., M. K., S. K. i S. K. na decyzję Wojewody z dnia 12 grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 30 października 2015 r., nr [..], wydaną na podstawie art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 782 ze zm.; dalej jako "u.g.n."), Starosta odmówił ustalenia na rzecz K.C., A.A.-Z.Z. odszkodowania za nieruchomość oznaczoną jako działki o numerach: [..] i [..], położone w obrębie S., gm. S., które zostały wydzielone na podstawie decyzji Wójta Gminy z dnia 15 września 2000 r., nr [..].

W toku postępowania organ ustalił, że podziału działki nr [..], położonej w obrębie S., dokonano na wniosek K. K. Wójt Gminy poinformował organ, że nie toczyły się rokowania w sprawie wysokości odszkodowania za działki nr [..] i nr [..], a także, iż przedmiotowe działki nie wchodzą w skład drogi publicznej, nie zachodzi więc możliwość ustalenia odszkodowania na podstawie art. 98 ust. 1 i 3 u.g.n. Z kolei wnioskodawcy wyjaśnili, że wezwali Wójta Gminy do podjęcia rokowań zmierzających do ustalenia odszkodowania za ww. działki, jednak organ ten nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, należało zatem uznać, że odmówił podjęcia rokowań w sprawie.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że w niniejszej sprawie istotne znaczenie ma treść art. 98 ust. 1 zd. pierwsze u.g.n. obowiązująca w momencie dokonywania podziału nieruchomości, w wyniku którego powstały działki nr [..] i [..], tj. w dniu 29 września 2000 r. Wyjaśnił też, że badał, czy ww. działki stanowią ogólnodostępne drogi. Na podstawie dokumentacji fotograficznej ustalił, że przedmiotowe nieruchomości stanowią dojazd wyłącznie do bezpośrednich działek, co więcej działka nr [..] stanowi drogę zamkniętą, częściowo utwardzoną. Natomiast działka nr [..] stanowi częściowo wąski pas nieutwardzonej drogi, a częściowo całkowicie niemożliwy dla ruchu pojazdów pas zieleni (z uwagi na ukształtowanie terenu). Starosta stwierdził, że reżimem prawnym art. 98 ust. 1 u.g.n. objęte są wyłącznie drogi publiczne, których przebieg wynika z planu miejscowego albo z ostatecznej decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Status drogi publicznej winien zatem mieć odzwierciedlenie w treści planu miejscowego. W odniesieniu do powyższego organ stwierdził, że ani obowiązujący w dniu wydania decyzji podziałowej plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego centralnego obszaru wsi S., zatwierdzony uchwałą GRN w S. nr [..] (Dz. Urz. Woj. Gdańskiego nr 31 poz. 269 z 1990 r.), ani też jego zmiana dokonana uchwałą Rady Gminy nr XXIV/140/93 z 1993 r. (Dz. Urz. Woj. Gdańskiego nr 13 poz. 172 z 1993 r.), nie przewidywały przebiegu dróg publicznych na dzielonej nieruchomości. Tym samym w rozpatrywanym przypadku wydzielenie w decyzji podziałowej gruntu przeznaczonego pod drogę nie skutkowało jego przejściem z mocy prawa na rzecz Gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00