Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 maja 2017 r., sygn. I SA/Wr 27/17
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, Sędziowie: sędzia WSA Marta Semiczek, sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant: starszy specjalista Katarzyna Motyl, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 maja 2017 r. sprawy ze skargi A S.A. z/s we W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I . uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej A S. A. z/s we W. kwotę 457 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja wydana [...] września 2016 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego w imieniu Ministra Finansów na wniosek "A" S.A. z/s we W. (uprzednio w G.) dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak wynikało z akt sprawy skarżąca wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej interpretacji indywidualnej w zakresie momentu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych. Opisując stan faktyczny i zdarzenie przyszłe podała, że należy do międzynarodowej Grupy Kapitałowej "B" (dalej: GK), jest polskim rezydentem podatkowym i w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W obrębie GK zostały przeprowadzone procesy restrukturyzacyjne (dalej: Restrukturyzacja), w wyniku których strona zyskała status podmiotu dominującego w GK oraz nastąpiła unifikacja struktury finansowania GK. W ramach tego procesu skarżąca: zawarła z firmą "C" S.A. umowę (dalej: umowa SPA), na mocy której nabyła 100% udziałów w spółce "D" GmbH, będącej spółką kapitałową prawa niemieckiego, posiadającą siedzibę i zarząd na terytorium Niemiec; przeprowadziła emisję nowych akcji; przystąpiła wraz innymi polskimi spółkami GK do struktury finansowania w GK (dalej: Struktura Finansowania w GK), m.in. poprzez: 1) przystąpienie do umowy zmieniającej umowę super nadrzędnego kredytu odnawialnego - "[...]" (dalej: kredyt RCF), w ramach której konsorcjum banków może udostępnić stronie i pozostałym spółkom GK środki w formie wypłat w EUR lub PLN oraz w formie Kredytów Pomocniczych do określonych w RCF limitów, 2) odpisanie wraz z pozostałymi polskimi spółkami GK odrębnych umów finansowania pomocniczego z polskimi bankami będącymi stroną (kredytodawcami) wg RCF (dalej: Kredyty Pomocnicze), które dopuszczają finansowanie jak: kredyty w rachunku bieżącym, gwarancje, obligacje, akredytywy, kredyty krótkoterminowe i inne kredyty lub rozwiązania w ramach limitów przyznanych w RCF, 3) udzielenie gwarancji i innych zabezpieczeń na majątku Wnioskodawcy i pozostałych polskich spółek GK związanych ze zmianą Struktury Finansowania w GK. Przy czym środki wypłacane stronie w ramach RCF i Kredytów Pomocniczych mają zostać przeznaczone na finansowanie potrzeb korporacyjnych skarżącej oraz jej kapitału obrotowego.