Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I SA/Sz 365/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bolesław Stachura,, Sędzia WSA Elżbieta Woźniak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi Firmy B. Spółka jawna z siedzibą w K. na interpretacje indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz skarżącej Firmy B. Spółka jawna z siedzibą w K. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Firma B. Spółka jawna z siedzibą w K. (dalej: bądź "Strona" bądź "Skarżąca") wnioskiem z dnia [...], i jego uzupełnieniem z dnia [...], wystąpiła do Ministra Rozwoju i Finansów o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia usług gastronomicznych.
I.1. W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Strona jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Głównym przedmiotem jej działalności jest od [...] świadczenie usług związanych z zakwaterowaniem (PKD 55.10.Z). Strona prowadzi działalność polegającą na prowadzeniu [...] hoteli w miejscowości K. Do końca grudnia [...] w ramach prowadzonej działalności kupowała usługi gastronomiczne, świadcząc usługi turystyki opodatkowane w inny sposób niż na zasadach określonych w art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
W latach [...] Strona, jako właściciel obiektów hotelowych, przekazała całe zaplecze gastronomiczne znajdujące się w obiektach do prowadzenia usług gastronomicznych innemu przedsiębiorcy. W związku z tym, w celu zapewnienia gościom korzystającym z hoteli, nabywała usługi gastronomiczne od ww. przedsiębiorcy. Nabywane usługi dokumentowane były fakturami VAT, a następnie odsprzedawane przez Stronę gościom hotelowym. Śniadania zwyczajowo wliczone były w cenę noclegu, a pozostałe posiłki sprzedawane były przez Stronę w zależności od zamówień indywidualnych. Usługi dodatkowe przy usługach noclegowych nie wykraczały poza zakres usług, które zwyczajowo świadczą hotele (wycieczki, transport, bilety wstępu, itp.).