Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 23 marca 2011 r., sygn. I SA/Po 949/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Roman Wiatrowski Sędziowie WSA Katarzyna Nikodem (spr.) WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 marca 2011 r. sprawy ze skargi D. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od września do grudnia 2004 r. oraz za kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, listopad i grudzień 2005 roku oddala skargę /-/ K. Pawlicki /-/ R. Wiatrowski /-/ K. Nikodem
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia [...] października 2008 r., nr [..] określił D. B. zobowiązanie podatkowe w podatku VAT za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2004 r. w kwocie [...] zł oraz za kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, listopad i grudzień 2005 r. w kwocie [...] zł.
Podatnik od 2002 r. prowadził działalność gospodarczą, której przedmiotem była m. in.: budowa dróg kołowych i szynowych, wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych z wznoszeniem budynków, pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach, sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła, rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, roboty ziemne, wynajem sprzętu budowlanego burzącego z obsługą operatorską, pozostała sprzedaż hurtowa.
W dniach [...] - [...] listopada oraz [...] grudnia 2007 r. przeprowadzono u podatnika kontrolę w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za okres od [...] stycznia 2004 r. do [...] grudnia 2005 r. W wyniku kontroli Naczelnik ustalił, iż podatnik, w omawianym okresie, dokumentował zakup oleju napędowego fakturami VAT wystawionymi przez firmy PHU "R.-P." M. C. w G., oraz "W." Sp. z o.o. w Ł. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego, ze zgromadzonego materiału dowodowego, tj. z protokołów z przesłuchań M. C. z dnia [...] marca i [...] kwietnia 2006 r., z wyników kontroli Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia [...] czerwca 2006 r., nr[...] , nr [...] oraz z decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia [...] czerwca 2006 r., nr[...], nr[...], wynika, iż firmy "R.-P." oraz "W." nie dokonywały faktycznej sprzedaży paliwa, a ich działalność polegała na wystawianiu faktur dokumentujących fikcyjną sprzedaż oleju napędowego. Firmy te nie dysponowały bowiem: dowodami świadczącymi o posiadaniu własnej lub dzierżawionej bazy magazynowej na paliwa, samochodami przystosowanymi do przewozu paliw, fakturami za ewentualny przewóz paliwa przez inne firmy oraz koncesją na obrót paliwami. Naczelnik ustalił także, iż firma "R.-P." została wykreślona z rejestru podatników z dniem [...] kwietnia 2004 r., natomiast Spółka "W." nie została zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. Nie były one zatem uprawnione do wystawiania faktur. Właściciel firm "R.-P." oraz "W." - M. C. zeznał, iż nie dysponował magazynem na paliwo, nie posiadał także decyzji Prezesa Regulacji Energetyki na obrót paliwami ciekłymi. Wystawiał "fikcyjne" faktury wraz z dowodami wpłaty gotówki, której nie otrzymywał. Nabywców na faktury zdobywał na własną rękę, zostawiając na stacjach benzynowych oraz bazach paliwowych swoją ofertę. Chętni, którzy chcieli skorzystać z oferty zgłaszali się do niego, a on wystawiał faktury na określone ilości oleju napędowego.