Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II SA/Kr 198/17

Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krystyna Daniel (spr.) Sędziowie : WSA Małgorzata Łoboz WSA Mirosław Bator Protokolant : starszy sekretarz sądowy Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2017 r. sprawy ze skargi A. C. i G. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia 5 grudnia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżących A.C. i G. C. kwotę 697 zł ( słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Starosta O. decyzją z 18.08.2016 r., na podstawie art. 162 §1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23) stwierdził częściowe wygaśnięcie decyzji Urzędu Gminy O. nr [....] z 5.09.1975 r. zezwalającej S.K. na budowę budynku mieszkalnego w K. na dz. nr [....] w zakresie warunku "po wybudowaniu nowego budynku mieszkalnego, stary budynek mieszkalny oznaczony na planie sytuacyjnym pod nr [....] należy rozebrać".

W uzasadnieniu organ podał, że w dniu 5.09.1975 r. Urząd Gminy O. wydał decyzję dla S.K. nr [....] udzielającą pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego parterowego w K. Powyższa decyzja zawierała warunek, że po wybudowaniu nowego budynku mieszkalnego, stary budynek mieszkalny oznaczony na planie sytuacyjnym pod nr [....] należy rozebrać. W toczących się postępowaniach administracyjnych przed Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w O. oraz Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego w K. dot. budynku mieszkalnego usytuowanego na dz. nr [....] i [....] w/w zapis odczytany został jako nakaz rozbiórki tego budynku.

Organ ustalił, że na dzień wydania decyzji nr [....] istniała dz. nr [....] - której właścicielem był J.K. W roku 1976 działka została podzielona i jako właściciel dz. nr [....] (na której w większości znajduje się przedmiotowy budynek mieszkalny) został ujawniony C.K. W dniu 1.12.2015 r. Starosta O. wystąpił z wnioskiem do Wojewody [....] o częściowe stwierdzenie nieważności decyzji Urzędu Gminy O. nr [....] w zakresie opisanego wyżej warunku. Wojewoda [....] pismem nr [....] poinformował, iż wniosek starosty z uwagi na braki formalne i merytoryczne nie dał podstaw do wszczęcia takiego postępowania. Wojewoda wskazał iż w aktach sprawy nie ma obowiązującego na dzień wydania pozwolenia na budowę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa K. , z którego ewentualnie mógł wynikać zapis o konieczności rozbiórki budynku mieszkalnego. Mimo podjętych czynności nie odnaleziono jednak powyższego planu miejscowego obowiązującego w roku 1975 dla sołectwa K. Nie odnaleziono również zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Organ nadzoru budowlanego poinformował jedynie, że Z.K. zawiadomił o zakończeniu robót budowlanych w dniu 5.02.2016 roku dot. remontu dachu głównego budynku mieszkalnego jednorodzinnego z budową dwóch lukarn.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00