Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 września 2013 r., sygn. II SA/Gd 340/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 25 września 2013 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi H. S.-J. na decyzję Wojewody z dnia 12 marca 2013 r., nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z 12 marca 2013 r. Wojewoda utrzymał w mocy decyzję Starosty odmawiającą stwierdzenia wygaśnięcia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z 22 stycznia 2007 r., wydanej na rzecz H. B. - S., przeniesionej następnie decyzją Starosty z 23 maja 2008 r. na rzecz S. S. Decyzje powyższe wydane zostały w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Pismem z 21 czerwca 2011 r. H. S.-J. wystąpiła do Starosty z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę z 22 stycznia 2007 r. w związku z upływem czasu jej ważności i nie podjęciu przez inwestora do 21 czerwca 2011 r. żadnych prac budowlanych.

Z ustaleń organu I instancji wynika, że Starosta w dniu 22 stycznia 2007 r. wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, o której wygaśnięcie wnosi wnioskodawczyni. Od niniejszej decyzji odwołała się M. S.-S. Wojewoda decyzją z 21 kwietnia 2008 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję, nadając jej jednocześnie klauzulę ostateczności.

Organ I instancji następnie wskazał na unormowanie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane, zgodnie z którym decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Przepis ten w cytowanym brzmieniu zmienił dotychczasową regulację prawną, zgodnie z którą termin rozpoczęcia budowy wynosił 2 lata. Następnie organ podał, że zgodnie z przepisem art. 45 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00