Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 11 maja 2017 r., sygn. I SA/Bk 252/17
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 maja 2017 r. sprawy ze skargi H. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] stycznia 2017r. Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] grudnia 2016r. Nr [...] wymierzającą H. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej powoływaną także jako "skarżąca Spółka") karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie M. poza kasynem gry tj. w lokalu w S. przy ulicy [...]. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust.1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy o grach hazardowych.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania
i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych
i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny organ wskazał, że w dniu [...] lipca 2015r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu S. przy ulicy [...], kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W wyniku kontroli doszło do zatrzymania urządzenia do gier o nazwie M. W tym samym dniu na zatrzymanym urządzeniu do gier został przeprowadzony eksperyment odtwarzający przebieg gry w następstwie którego stwierdzono, że gry urządzane na automacie M., należącym do skarżącej Spółki, mają charakter gier hazardowych. Automat ten jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym organizowanie gier o charakterze komercyjnym, realizującym wygrane pieniężne. Nadto gry urządzane na automacie mają charakter gier losowych, których wynik jest niezależny od gracza. Przebieg eksperymentu został zarejestrowany za pomocą kamery cyfrowej. Ponadto sporządzono protokół z przebiegu przeprowadzonego eksperymentu. Ustalenia z eksperymentu zostały potwierdzone opinią biegłego R. R. We wnioskach końcowych swojej opinii biegły stwierdził jednoznacznie, iż automat służy do celów komercyjnych, gdyż warunkiem uruchomienia gry jest zakredytowanie urządzenia gotówką, umożliwia rozgrywanie gier o wygrane pieniężne lub rzeczowe, gry na urządzeniu zawierają element losowości i spełniają kryteria gier na automatach w rozumieniu ustawy o grach hazardowych. Organ ustalił, że dzierżawcą urządzenia jest skarżąca spółka H., która jest też podmiotem urządzającym gry na urządzeniu i która w dniu zatrzymania automatu nie posiadała koncesji na prowadzenie kasyna ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach urządzanych w salonach gier lub na automatach o niskich wygranych.