Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. I SA/Bk 96/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Sędziowie sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Protokolant referent stażysta Katarzyna Derewońko, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 czerwca 2016 r. sprawy ze skargi H. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r., Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Ł. z dnia [...] czerwca 2015r. Nr [...] wymierzającą H. F. P. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej powoływaną także jako "skarżąca Spółka"), karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie APEX HOT MAGIC FRUITS [...] poza kasynem gry tj. w lokalu P. K. K. S. przy ulicy W. [...] w Ł. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust. 1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 i art. 91 ustawy o grach hazardowych.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania
i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych
i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny organ wskazał, że w dniu 11 lutego 2016r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Ł. w ramach działań kontrolnych w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, przeprowadzonych w lokalu P. K. K. S. przy ulicy W. [...] w Ł., dokonali sprawdzenia między innymi urządzenia o nazwie APEX HOT MAGIC FRUITS [...]. Funkcjonariusze celni sporządzili z kontroli protokół. W protokole tym, po przeprowadzeniu eksperymentu odtworzenia przebiegu gry na urządzeniu, stwierdzili, że wymienione wyżej urządzenie jest urządzeniem elektronicznym, realizującym wygrane pieniężne (tj. wypłacającym monety w zamian za wygrane punkty kredytowe) a gra na urządzeniu zawiera element losowości. Ustalono, że urządzającym grę na urządzeniu jest skarżąca spółka, eksploatująca automat bez wymaganego zezwolenia (koncesji).