Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 9 marca 2017 r., sygn. I SA/Bk 82/17

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Roleder, sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 marca 2017 r. sprawy ze skargi T. Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Sądu decyzją z dnia [...] grudnia 2016r. Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w S. z dnia [...] października 2016r. Nr [...] wymierzającą T. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W. (dalej powoływaną także jako "skarżąca Spółka") karę pieniężną w wysokości 12 000 złotych z tytułu urządzania gier na automacie A. poza kasynem gry tj. w lokalu T. J. położonym w S. przy ulicy [...]. Utrzymana w mocy sankcja wymierzona została przy powołaniu się w podstawie materialnoprawnej decyzji I instancji na przepisy art. 2 ust. 3 i 4, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 14 ust.1, art. 89 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2, art. 90 oraz art. 91 ustawy o grach hazardowych.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ stwierdził, że warunki urządzania

i zasady prowadzenia działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych

i gier na automatach określa ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej powoływana w skrócie jako "u.g.h."). Opisując stan faktyczny organ wskazał, że w dniu [...] kwietnia 2015r. funkcjonariusze celni przeprowadzili w lokalu S. przy ulicy [...] kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych, w wyniku której doszło do zatrzymania urządzenia do gier o nazwie A. Miesiąc później funkcjonariusze celni przeprowadzili na zatrzymanym urządzeniu eksperyment procesowy odtwarzając przebieg gry na automacie i rejestrując go za pomocą kamery cyfrowej oraz fotograficznie i sporządzając z przebiegu eksperymentu protokół. W protokole stwierdzono, że gry urządzane na automacie A. należącym do skarżącej Spółki, mają charakter gier hazardowych. Automat ten jest urządzeniem elektronicznym, umożliwiającym organizowanie gier o charakterze komercyjnym, realizującym wygrane pieniężne Nadto gry urządzane na automacie zawierają element losowości, których wynik jest niezależny od gracza. W protokole wskazano, iż urządzenie wyposażone jest w dwa monitory LCD, przyciski funkcyjne, kieszeń na wypłacanie monet, akceptor banknotów i wrzutnik monet. Organ ustalił, że użytkownikiem urządzenia jest skarżąca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością T., która na mocy umowy dzierżawy zawartej z właścicielem lokalu przy ulicy [...] w S. dzierżawiła część powierzchni lokalu umożliwiającą zainstalowanie urządzeń do gier, których eksploatacja jest objęta działalnością gospodarczą skarżącej spółki. Dzierżawca zobowiązał się do płacenia wydzierżawiającemu czynszu miesięcznego w kwocie 100 złotych miesięcznie płatnego od chwili uruchomienia urządzeń do miesiąca, w którym urządzenie przestanie być eksploatowane. Umowa została zawarta na czas nieokreślony i obowiązywała od [...] maja 2014r. Organ uznał, że skarżąca spółka jest podmiotem urządzającym gry na urządzeniu, przy czym w dniu zatrzymania automatu nie posiadała ona koncesji na prowadzenie kasyna gry ani zezwolenia na urządzanie gier na automatach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00