Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2017 r., sygn. I SA/Wa 1931/16

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Sędziowie WSA Dariusz Chaciński (spr.) WSA Magdalena Durzyńska Protokolant referent stażysta Marcin Sieradzki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie nabycia nieruchomości z mocy prawa przez gminę oddala skargę

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, decyzją z [...] października 2016 r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania P. S.A. w W. - dalej: "P.", utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z [...] kwietnia 2015 r., nr [...], stwierdzającą nieodpłatne nabycie z mocy prawa przez Gminę [...] prawa własności nieruchomości, położonej w jednostce ewidencyjnej [...], objętej księgą wieczystą nr [...].

Decyzja Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej została wydana w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.

Powołaną decyzją z [...] kwietnia 2015 r. Wojewoda [...], działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 32, poz. 191 ze zm.; dalej: "ustawa komunalizacyjna") - stwierdził nieodpłatne nabycie z mocy prawa z dniem 27 maja 1990 r. przez Gminę [...] prawa własności ww. nieruchomości.

Organ I instancji uzasadnił, że objęta postępowaniem nieruchomość w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. stanowiła własność Państwa i należała do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, a zatem spełniała przesłanki, określone w art. 5 ust. 1 pkt 1, powołanej ustawy z dnia 10 maja 1990 r.

Od powyższej decyzji P. S. A. wniosła odwołanie wskazując, że decyzja jest sprzeczna z przepisami prawa oraz z orzecznictwem sądowo-administracyjnym. Organ błędnie uznał, że Gminie [...] przysługuje tytuł prawnorzeczowy do przedmiotowej nieruchomości, co automatycznie wyklucza istnienie takiego tytułu po stronie P. S.A., podczas gdy istnienie tytułu prawnego do nieruchomości w odniesieniu od P. można wywodzić z innych przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00