Wyrok WSA w Kielcach z dnia 5 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 1035/16
Kombatanci
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2017r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 3 października 2016r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz adwokata M. K. kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych, w tym VAT w kwocie 55,20 (pięćdziesiąt pięć 20/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 3 października 2016r. nr [...] Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia 19 lipca 2016r. odmawiającą P. W. potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
W uzasadnieniu swej decyzji organ stwierdził, że P. S. ubiegał się
o przyznanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej, którym zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 marca 2015 roku o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. z 2015r., poz. 693), jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia
4 czerwca 1989 r., łącznie przez co najmniej 12 miesięcy prowadziła, w ramach struktur zorganizowanych lub we współpracy z nimi, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce. P. S. w swoim wniosku podniósł, że prowadzona przez niego działalność w strukturach NSZZ "Solidarność" polegała na ubezpieczaniu domu, w którym była prowadzona działalność, osłanianiu go przez utrudnianie lub uniemożliwianie zrewidowania go, ubezpieczaniu skrytek miejscowego przewodniczącego oraz udziale w rozszyfrowywaniu kłamstw propagandy PRL. Na dowód prowadzenia takiej działalności P. S. przedłożył swój życiorys, protokół II Walnego Zjazdu Gminnego NSZZRI "Solidarność" w gminie Łagów z dnia 9 listopada 1989r., zeznanie A. S., zeznanie M. S., oświadczenie H. P. i kserokopię oświadczenia H. K.