Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Łd 585/19
Inne
Dnia 18 grudnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Grosińska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2019 roku sprawy ze skargi B. I. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych 1.oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi M. K., prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ulicy [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. MR
Uzasadnienie
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...], nr [...], po rozpoznaniu wniosku B.I. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy własną wcześniejszą decyzję z dnia [...], nr [...] o odmowie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się w sposób następujący:
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] odmówił potwierdzenia B.I. statusu działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepis art. 5 ust 1 w z w. z art. 2 i art. 3 ustawy z dnia 20 marca 2015 roku o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 roku, poz. 690, dalej jako: "ustawa").
B.I. nie zgadzając się z rozstrzygnięciem wystąpił z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy podnosząc, iż w 1980 roku był założycielem i przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w gminie P. W ramach swojej działalności podejmował czynności organizacyjne, rozwieszał plakaty i rozprowadzał ulotki. Nie zaprzestał działać po wprowadzeniu stanu wojennego nadal kolportując ulotki i rozklejając plakaty. Zagrożony zatrzymaniem wyjechał do Z., gdzie podjął pracę w [...] "[...]". Tam również zaangażował się w działalność opozycyjną polegającą na uczestniczeniu w tajnych spotkaniach w kościele [...] oraz na dalszym kolportażu ulotek i plakatów. Odwołujący przesłał oświadczenia świadków - M.G., A.S., J.K. i Z.P., którzy potwierdzili pracę organizacyjną B.I. w ramach NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" w latach 1980-1981 oraz rozklejanie przez niego plakatów antyrządowych. M.Z. wskazał natomiast, że zainteresowany w stanie wojennym uczestniczył w spotkaniach dotyczących metod prowadzenia działalności opozycyjnej, które odbywały się w salce katechetycznej kościoła [...] w Z., a także roznosił ulotki i plakaty, które zostawiał na przystankach.