Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. II SA/Ke 993/16

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański,, Sędzia WSA Dorota Chobian (spr.), Protokolant Starszy inspektor sądowy Katarzyna Tuz-Stando, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 kwietnia 2017 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Wojewody na rzecz M. K. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewoda decyzją z [...], po rozpatrzeniu odwołania M.K. od decyzji Starosty z [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę zespołu budynków: mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach mieszkalnych, usługowego z zapleczem socjalnym i gospodarczego, wraz z instalacjami wewnętrznymi: elektryczną, wodno - kanalizacyjną, ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania z kotłownią olejową oraz wewnętrznej i zewnętrznej kanalizacji deszczowej, na działkach nr: [...], obręb D. - 0001, gmina D. , sprostowanej postanowieniem Starosty z [...], na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zmianami) oraz art. 138 § 1 pkt 1 kpa, utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu Wojewoda podał, że przedmiotem sprawdzenia jest pozwolenie na budowę zespołu budynków: mieszkalnego o dwóch lokalach mieszkalnych, usługowego z zapleczem socjalnym oraz gospodarczego. Działki inwestorów nr [...]/3, [...]/4, [...]/5 oraz działki nr [...] (własność M.K.), [...], [...] (droga), [...] (droga) znajdują się na obszarze, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta D. przyjęty uchwałą nr XLI/5/2014 z 26 sierpnia 2014 r. Zgodnie z ustaleniami tego planu, działki inwestorów oraz działki nr [...] i [...] znajdują się na terenie oznaczonym na rysunku planu symbolem U9 - teren usług, a pozostałe stanowią drogi wojewódzką i gminną. Stosownie do § 37 ustaleń miejscowego planu, dla terenu U9 - tereny usług, jako przeznaczenie podstawowe ustala się: usługi nie stanowiące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, natomiast jako przeznaczenie uzupełniające: budynki gospodarcze i garaże. Z kolei co do zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu plan przewidział: minimalną intensywność zabudowy - 0,01, maksymalną intensywność zabudowy - 1,0, teren biologicznie czynny - min. 5% oraz linię zabudowy obowiązującą w linii rozgraniczającej dróg KD-G4, KD-D1, KD-D2, KD-D5, zgodnie z rysunkiem planu. W zakresie zasad kształtowania zabudowy plan ustalił, że: wysokość budynków z zakresu przeznaczenia podstawowego do kalenicy dachu nie może być większa niż 13 m ponad poziom terenu przed wejściem do budynku, wysokość budynków gospodarczych i garaży do kalenicy nie może być większa niż 6 m ponad poziom terenu przed wejściem do budynku, a dachy nowo budowlanych budynków - należy wznosić jako dwuspadowe, czterospadowa, o symetrycznym kącie nachylenia połaci dachowych w przedziale od 25° do 45°.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00